Kebnekaise i mitten av oktober

Tjenare!

Jag och polarn tänkte dra upp till Kebnekaise om någon månad. Det lutar åt v. 41 som det ser ut nu. Såg att fjällstationen har sin sista öppetdag idag.

Är det någon som har erfarenhet av väder och förutsättningar i mitten av oktober?

Vi har tidigare varit på några andra berg under olika årstider. Helags under ungefär samma tid på året, galdhöpiggen under sommaren och lite berg runt om i Åre (renfjället bla) under vinterhalvåret, så vi har stött på de flesta väder.

Vi har bra vandringsutrustning, stabilt tält och har hyffsad koll men saknar snöskor. Vi kommer att ha både karta och GPS med oss.

Antar att trafiken där uppe är mycket begränsad (obefintlig?) denna tiden på året. Kommer det leda till att vi får pulsa djupsnö, eller något annat som vi bör lägga med i våra beräkningar?
 
Höstsnö är ett intressant före, det kan vara djupt puder, blötsnö i horisontellt fall. Allt beroende på konditionerna. Vilka alltid är högst lokala. YMMV
 

Lästips

Helgelandskusten – Tio äventyr längs Norges dolda pärla

Helgelandskusten räknas till världens främsta destinationer för havskajak. Här är tio höjdpunkter för dig som vill utforska den norska kustskatten.

Ryggsäcken för långa fjällturer – testa deuters toppmodell Aircontact Pro

Aircontact Pro är byggd för ambitiösa vandringar med tung packning och varierad terräng. Slitstark, bekväm och genomtänkt in i minsta detalj. ...

Månadens fråga: Värmebölja under vandringen - hur gör du?

Hur tänker du om höga temperaturer väntar under din planerade långtur: genomför vandringen, planerar om – eller ställer in?

Paddla i sommar: Tips och inspiration från Utsidans medlemmar

Utsidans redaktion tipsar om fem bloggar och forumtrådar som får oss att längta efter att färdas fram på vattenytan.
Räkna med att det ligger nysnö, men det är inte meterdjupt. Sen smälter snön undan också, så det kan nog vara ganska blött. Men jag tror inte det ska vara några problem, det är bort åt november som vintern ınfaller där uppe.

Men räkna med kalla nätter!

Förr förra vıntern hade dom som exempel problem med att öppna skoterlederna vıd Kvıkkjokk tıll jul (över vattendragen alltså).
 
Bussen till Nikkaluokta slutar också gå idag, men det kanske ni har koll på?

Bussen slutar inte att gå. Den fortsätter att gå året runt men inte i samma utsträckning. Det bor folk efter vägen mot Nikkaluokta och vad jag vet går det att åka året runt. Kolla dock upp tiderna och jag tror inte att den går på helgen utanför säsong så att säga.
 
Varför planerar ni att sticka upp under just denna tiden, är ju knappast den bästa tiden på året att vara i fjällvärlden. Eller ser ni det som en utmaning att det kan bli lite var som?
Tycker personligen att ungefär denna tiden som du beskriver ovan samt slutat av maj när snön mestadels är borta men sommaren ändå inte har kommit är den absolut sämsta och mindre roliga tiden att befinna sig där.
 
Tack för alla svar!

Nu verkar det som att vi kommer komma iväg redan nästa vecka. V39 alltså.

Anledningen av val utav datum är helt enkelt är att vi har lite svårt att komma ifrån. Och vi ser väl det lite som en utmaning också, snarare än att titta på vackra landskap :)

Ang bussen, så berörs vi inte av den (?) eftersom vi åker bil.

Kalla nätter tror jag vi klarar. Vi var i Helags när första tjälen slog till. Marken gick från lera till stenhård över natten och tältet blev till ett isslott. Räknar med en temp på runt -5° - 5° nu nästa vecka.

Finns det fler infosidor än kebnekaise.nu?
 
så här såg det ut för två dagar sedan på sydtoppen så var beredd på snöstorm och dålig sikt!
 

Bilagor

  • DSCN2189.jpg
    DSCN2189.jpg
    21.2 KB · Visningar: 1,935
Kebnekaise i april?

Vilken fantastisk bild:)

Det låter verkligen som en utmaning med en tur norröver så här års, lycka till! Passar på att i denna tråd fråga om erfarenheter av sydtoppen i april. Lämpligt utifrån väderförhållanden? Fjällstugan är öppen då verkar det som.
 
Precis så där såg det ut när vi var uppe i mitten av juli... Snöstorm och dålig sikt kan det vara när som helst på året...
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips