Katterjåkk-Abisko

Hej!

Jag o sambon planerar att vandra Katterjåkk- Abisko via Unna Allakas i sommar, vet någon hur det är skyltat längs vägen, är det en led där? (Innan Kungsleden tar vid).
 
Japp, det är led hela vägen.
Du passerar ett vad - Valfojåkka - som ibland är lite knepigt.
Inte för att det är strömt, men i bortre änden är det lite djupt.
I solsken kan det vara lite svårt att se botten pga allt glitter.
Jag har dock vadat där fem gånger utan att behöva vända.
SKULLE det visa sig för svårt så lär man kunna gå på norra sidan av sjön (även om det är "lite" stenigt) och sedan vada längre nedströms.
Jag har inte vandrat på norra sidan av sjön, men jag kan bekräfta att vattendraget är vadbart längre nedströms.

HåkanF
 

avslutad210712

Gäst
Skyltningen är inget problem. Har för mig att det är vinterled hela vägen vilket innebär röda kryss på stolpar och dessutom syns leden tydligt på marken.

Finns ett vad före Valfojåkka vindskydd som kan vålla lite huvudbry om man går enligt leden. Personligen skulle jag rekommendera att passera Valfojaure på den norra sidan och vada nedanför vindskyddet där jåkken breder ut sig.
 

avslutad210712

Gäst
SKULLE det visa sig för svårt så lär man kunna gå på norra sidan av sjön (även om det är "lite" stenigt) och sedan vada längre nedströms.

Jag har vandrat på norra sidan och blev förvånad över hur enkelt det var med tanke på att jag fått reda på att det skulle vara lite besvärligt. Om jag minns rätt fanns det ett ställe där man fick gå längst nere vid sjön för att passera en klippa men upplevde det inte som speciellt besvärligt.
 
Okej, tack för svaren, det låter ju bra! Vi tänkte ta tåget till Katterjåkk, är det lätt att se vart leden börjar från tågstationen? Finns det stugor där man kan köpa proviant längs vägen?
 

Aktuellt

Nytt avsnitt: vad kan friluftslivet lära av idrotten?

Nytt avsnitt: vad kan friluftslivet lära av idrotten?
Kan naturområden gynnas genom att talas om likt idrottsanläggningar? Det och mycket mer diskuteras i det senaste avsnittet av Outdoor & Friluftsliv!

Från karta till horisont – behåll fokus med rätt sorts kontaktlinser

Från karta till horisont – behåll fokus med rätt sorts kontaktlinser
Synen förändras gradvis – men skärpan går att få tillbaka. Progressiva kontaktlinser är utvecklade för att låta blicken hänga med utan avbrott.

Utsidan blir mediapartner till Outdoor Festival STHLM

En stor tältkåta med många människor samlade runt
Den 23–24 maj 2026 samlas friluftsintresserade på Djurgården i Stockholm. Som Plus‑medlem kan du boka festivalens äventyrspass gratis!

”Att få tillverka Jörnkängan är en gåva”

”Att få tillverka Jörnkängan är en gåva”
I över 40 år har den kultförklarade Jörnkängan tillverkats av Anders Dernebo i Jörn. Nu har det unika hantverket förts vidare: till Myrene Fjellström.

Almgren

Avslutat
Leden börjar vid stationen, finns bara en väg i den riktningen. Med en karta i handen så går det hur bra som helst.

Stugorna är ju som du nämnt Unna Allakas och sen Abiskojaure.
 

Almgren

Avslutat
de är väl ca 4 dagsmarcher. så en vecka räcker bra, ni kan till och med gå omvägen via Alesjaure om ni vill (blir då 5 dagar)
 

Lästips

Alltid
gratis!
Bli medlem!

Var med i Sveriges största outdoor-community och få Månadens Utsidan.