Kartor till Magellan meridian serien

Vilket format skall det vara på kartor för att de skall gå att lägga in i en Magellan meridian?

Någon som vet om man kan få till en sådan karta själv?

/SBM
 

Lästips

Vinn skor och startplatser till Merrell Göteborg Trailrun för två!

Delta i Göteborgs stora trailfest den 6 september! Nu har du chansen att vinna både startplatser och nya MTL ADAPT från Merrell åt dig och en vän.

Stabil sikt för skarpa naturupplevelser – Nikons nya kikare lyfter blicken

STABILIZED S ger stadig bild i varje ögonblick. Skarp optik, låg vikt och lång batteritid gör dig redo att se mer.

Prisade prylar: här är vinnarna av Scandinavian Outdoor Award

Bland de vinnande produkterna finns bland annat en slittålig lättviktsryggsäck och en designklassiker i rostfritt stål.

Tänk säkert i Sarek – fjällräddarens bästa råd

Sareks vackra natur lockar många. Men här är civilisationen långt borta. Utsidan har frågat fjällräddaren Mikael Oja om råd för en säker Sarektur.
Magellan kommer med en ny Topo-karta; 10 meters höjdkurvor + vägar. Dom sa att den blir jäkligt bra....(är på jakt efter en "combokarta" till min Meridian Color). Det är data från både vägverket och lantmäteriet..... *längta*
 
Inget på hemsidan

http://www.axhedehansson.se/ har ingen info om någon svensk topografiska karta som kan laddas ned i Magellan Meridian.

Men det kanske kommer och då lär nog Axhede ta rätt ordentligt betalt. Men det är positivt om Sportmanships friluftskrata får lite konkurrens kvaltetsmässigt.

Thure
 
Re: Inget på hemsidan

thureb; sa:
http://www.axhedehansson.se/ har ingen info om någon svensk topografiska karta som kan laddas ned i Magellan Meridian.

Men det kanske kommer och då lär nog Axhede ta rätt ordentligt betalt. Men det är positivt om Sportmanships friluftskrata får lite konkurrens kvaltetsmässigt.

Thure

Nja.... dom hade priset som ett argument för kartan, dom trodde dom skulle kunna täcka in Sverige för ungefär halva priset av Friluftskartan.
 
Re: kanske

tvingjohan; sa:
Jag har läst nånstans för nån vecka sen om nån (tror det var en Polack) som gjort program för detta. Troligen var det här eller på http://groups.yahoo.com/group/Magellan_Meridian/
Leta på dessa forum men jag är långt i från säker.

Jag har en misstanke att det polska programmet du pratar om är GPSMapper som bara fungerar till Garmin.

I grupperna mapsend_format och mobilemapper på Yahoo finns det folk som försöker reda ut hur man gör kartor till Meridian på egen hand. Så vitt jag begriper finns det inget lättanvänt (ännu). Det finns en produkt som heter MobileMapper som är en (dyr) Meridian-lik mottagare med datainsamlingsmöjlighet. Med de program som hör till den och grupperna på Yahoo kan man kanske göra nå't!

Har noterat att våra vänner i väst har fått en produkt som heter Mapsend Topo Norge. 3500:- NOK för halva landet enligt http://www.gps.no.

/Urban
 
Topo-karta

http://www.axhedehansson.se/ har eller skall få en beta av den svenska varianten denna vecka, så de planerar att den skall komma till våren eller
när "säsongen börjar" som de sa......

MapSender DirectRoute Europa tar de i mot beställningar på så den är väldigt nära.

/SBM
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips