Kartor över Nya Zeeland

Hej alla!

I slutet av mars åker jag och några kompisar till NZ för att jaga på sydön under en dryg månad. Nu undrar jag om ni vet någon bra källa där man kan köpa kartor? Vi kommer att behöva både vägkartor och terrängkartor.

All annan information om NZ mottages tacksamt! Bra ställen att åka till, tips, länkar, vad som helst. Berätta vad ni vet!

Tack på förhand
/Mattias
 
Tjena Mattias

Jag vet inget om jakt men vi köpte bra vägkartor hette Wises Travel Master map på NZ. Jag kan varm rekomendera paddla/hika kring Picton i Marlborough sounds. Samt val/haj skådning och dykning Kaikoura.
/
Johan
 

Lästips

Helgelandskusten – Tio äventyr längs Norges dolda pärla

Helgelandskusten räknas till världens främsta destinationer för havskajak. Här är tio höjdpunkter för dig som vill utforska den norska kustskatten.

Ryggsäcken för långa fjällturer – testa deuters toppmodell Aircontact Pro

Aircontact Pro är byggd för ambitiösa vandringar med tung packning och varierad terräng. Slitstark, bekväm och genomtänkt in i minsta detalj. ...

Månadens fråga: Värmebölja under vandringen - hur gör du?

Hur tänker du om höga temperaturer väntar under din planerade långtur: genomför vandringen, planerar om – eller ställer in?

Paddla i sommar: Tips och inspiration från Utsidans medlemmar

Utsidans redaktion tipsar om fem bloggar och forumtrådar som får oss att längta efter att färdas fram på vattenytan.
Sök bland gamla inlägg!

Det borde finnas flere trådar som kan intressera.
Gå med i automobilförbundet (svenskt medlemsskap duger) och därefter får ni alla vägkartorna gratis från de lokala AA-kontoren på NZ. Kartorna är super!

hälsn My
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips