kartor i mobiltelefon

Är det någon som har erfarenhet av systemet Tracker my Way i mobiltelefon?
http://www.zodiac.se/prod/Tracker_MyWay.html#MeromTrackerMyWay

Jag har egentligen bara kopplat ihop det med spårning av jakthundar då det flitigt annonserats i jakttidningar- men på den ovanstående siten pratar man både om ruttprogram, topokartor och sjökort.

Ytterligare ett tecken på att välbestyckade mobiltelefoner rullar upp som alternativ till andra GPSsystem- vänta bara till mobiltelefonerna kommer ruggade..

Med anledning av det förra spåret jag nosade upp
http://agert.homelinux.org/~bengt/goog/gratis.htm

/Bengt
 

Lästips

Vinn skor och startplatser till Merrell Göteborg Trailrun för två!

Delta i Göteborgs stora trailfest den 6 september! Nu har du chansen att vinna både startplatser och nya MTL ADAPT från Merrell åt dig och en vän.

Stabil sikt för skarpa naturupplevelser – Nikons nya kikare lyfter blicken

STABILIZED S ger stadig bild i varje ögonblick. Skarp optik, låg vikt och lång batteritid gör dig redo att se mer.

Prisade prylar: här är vinnarna av Scandinavian Outdoor Award

Bland de vinnande produkterna finns bland annat en slittålig lättviktsryggsäck och en designklassiker i rostfritt stål.

Tänk säkert i Sarek – fjällräddarens bästa råd

Sareks vackra natur lockar många. Men här är civilisationen långt borta. Utsidan har frågat fjällräddaren Mikael Oja om råd för en säker Sarektur.
Med mjukvarubaserad teknik som Nordnavs i mobiltelefoner och PDA blir separata burkar som Tomtom, Nüvis etc för dyra relativt sett. Spännande marknad framöver.
 
Undra hur man kollar sin telefon, så att det inte finns något dylikt installerat, för programmet bör ju vara dolt i telefonen.
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips