kartor är färskvara

Guest

Gäst
Kartor är som färskvara, skall hållas uppdaterad.
I veckan fick jag en ny dator med bland annat MS autoroute och MS Encarta. Båda programmen har 2001 i sina namn. Bra tänkte jag och började ”utforska” världen. Två saker visade sig.
Man har ibland plockat ut namn på måfå, ett exempel; i Encarta har man skrivit upp två ortsnamn på Ornö i Stockholms skärgård, Varnö och Långvik, men Inte Ornö, Hesselmara eller Kyrkviken.
Trots 2001 i sina namn är kartorna inte ett dugg färska. Skall man åka till Bergen så får man åka på den gamla vägen och med färja. Jag vill minnas att den nya vägen öppnades år 2000.

För några år sedan så blev jag bjuden på en charterresa till Teneriffa. För att inte förtvina på stranden köpte jag en karta i kartbutiken på Kungsgatan i Stockholm. Glad i hågen gav jag mig iväg och fann mig stående framför motorvägar, omöjliga att koma över, byar som hade ”dött” och en massa andra tråkigheter. Jag granskade kartan, från ett erkänt stort företag. Det fanns inte minsta tillstymmelse till datum. Väl tillbaka i Sverige klagade jag i kartbutiken, men dom brydde sig inte ett endaste dugg. Ja det är tur att sjökort är datummärkta fast där brukar jag köpa begagnade. Lika bra man kastar kartorna så får man uppleva små äventyr istället.
 
Revideringsintervall

När det gäller Terrängkartan ("Gröna") och Vägkartan här hemma så är revideringsintervallen ca 5-10 år i dagsläget. Detta innebär att större förändringar före 1990 kan förväntas finnas på kartprodukter som ges ut idag över Sverige.

Detta får man nog beteckna som mycket starkt jobbat, sett i ett globalt perspektiv. Och det i ett land som knappt är befolkat. ;)

Din karta över Teneriffa kan ha varit "den senaste", även om den var tiotals år gammal. Svårt för Kartbutiken att hjälpa.

mvh/Niklas
 

Guest

Gäst
Jo men det hade kännts ärligare om jag hade vetat att kartan inte var pinfärsk...
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips