Kapell i Gore-Tex?

Gore-Tex och liknande material används ju i alla möjliga och omöjliga sammanhang.
Jag undrar om paddelkapell finns i sådana material? Här skulle man verkligen kunna ha nytta av materialets egenskaper och slippa en del kondens. Eller finns det några nackdelar?
 
Det är inte skit-bra!
Vanligaste orsaken till läckage i kapell-sammanhang är mellan kapellet och sittbrunnssargen. Då hjälper inga trolleri-material.
Om man löser det problemet upplever jag ändå Gore-Tex kapellen som lite överflödiga. Avståndet från själva värmekällan (dig själv alltså) till kapellet blir så pass långt att fukten oftast hinner kondenseras och hamna på insidan som vanliga vattendroppar.

Lycka till!
 

Lästips

Vinn skor och startplatser till Merrell Göteborg Trailrun för två!

Delta i Göteborgs stora trailfest den 6 september! Nu har du chansen att vinna både startplatser och nya MTL ADAPT från Merrell åt dig och en vän.

Stabil sikt för skarpa naturupplevelser – Nikons nya kikare lyfter blicken

STABILIZED S ger stadig bild i varje ögonblick. Skarp optik, låg vikt och lång batteritid gör dig redo att se mer.

Prisade prylar: här är vinnarna av Scandinavian Outdoor Award

Bland de vinnande produkterna finns bland annat en slittålig lättviktsryggsäck och en designklassiker i rostfritt stål.

Tänk säkert i Sarek – fjällräddarens bästa råd

Sareks vackra natur lockar många. Men här är civilisationen långt borta. Utsidan har frågat fjällräddaren Mikael Oja om råd för en säker Sarektur.

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips