Kap till kap del 2

Hej

Jag började med en cykeltur i februari 2004 som var planerad att gå mellan Nordkap i Norge till kapstaden i Sydafrika. Jag kom fram till Egypten i slutet av förra året och har sedan flygit hem igen för att göra ett uppehåll på resan.
Jag kommer att åka tillbaka till Egypten på tisdag 22 feb och biljetten är nu köpt. Jag kommer att fortsätta skriva lite om resan på min hemsida www.ghdata.nu/kaptillkap och har även laggt ut lite nya bilder där. Ni som är intresserade kan gjärna följa med på nätet. Jag kommer att lägga ut ca 50 st till innan jag åker nästa vecka men ser blir det dåligt med uppdateringar med bilder på sidan.

Om det är någon som har någon vettig ide om vad som bör ändras eller läggas till på hemsidan så tar jag gjärna emot dessa.

/Stellan
 
Kul med en fortsättning

Har till och från läst om er resa och det ska bli kul med en fortsättning.

Det kunde ju vara intressant nu med lite tankar om hur dne fortsatta resrutten ska se ut. Eftersom den ursprungliga planen övergivits är det kanske dags med en revidering på hemsidan?

Tack och lycka till!

Eva
 
kul att följa din resa

Oki, Stellan...Ska bli kul följa fortsättningen på din cykelresa.Måste vara skönt slippa snö&kyla här hemma.Hur lång sträcka kommer du att cykla?Hur har du förberett dig mentalt/fysiskt?

Lycka till!
 
Re: Kul med en fortsättning

ehn; sa:
Det kunde ju vara intressant nu med lite tankar om hur den fortsatta resrutten ska se ut. Eftersom den ursprungliga planen övergivits är det kanske dags med en revidering på hemsidan?
Eva

Jag ahr ändrat lite på beskrivningen av resan och jag ska försöka göra en bättre plan lite längre fram i år när jag vet lite mer om visum och dyligt.

Swedontour; sa:
Oki, Stellan...Ska bli kul följa fortsättningen på din cykelresa.Måste vara skönt slippa snö&kyla här hemma.Hur lång sträcka kommer du att cykla?Hur har du förberett dig mentalt/fysiskt?

Lycka till!

Det ska bli skönt att komma iväg igen från vintern. Det har även varit snö nere i södra Halland så lite sol kommer inte att skada...

Swedontour; sa:
Hur lång sträcka kommer du att cykla?Hur har du förberett dig mentalt/fysiskt?

Jag planera att cykla runt 1 500 mil i år och det borde täcka fram till Sydafrika om jag inte gör för många rundturer på vägen ner.

Den fysiska förberedelserna har inte varit så bra. Har inte gjort något ansträngande den sista tiden så det kommer att bli tungt i början innan man kommer igång igen.
Den mentala har mest gått ut på att bo hemma hos mamma och på så sätt blir man mer sugen på att åka iväg igen och återgå till ett "normalt" liv.

De sista bilderna är utlagda och nu är det mindre än 20 timmar tills jag åker... Snart daxs att börja packa...

/Stellan
 
Kul bilder med bra upplägg

Hej!

Tittade på de bilder du lagt upp. Fina!
Och bra upplägg på dem med lagom stora minibilder på varje sida, så det blev snabbuppladdat.

Ska bli kul att höra hur du tar dej nedåt.

Lycka till!

Eva
 

Aktuellt

På turskidor mellan stugor – ny bok guidar till svenska fjällen

I över 30 år har Oskar Karlin skidat mellan stugor i den svenska fjällvärlden. Nu har han samlat kunskaper, råd och tips i en 400 sidor tjock bok.

Ryggsäcken för långa fjällturer – testa deuters toppmodell Aircontact Pro

Aircontact Pro är byggd för ambitiösa vandringar med tung packning och varierad terräng. Slitstark, bekväm och genomtänkt in i minsta detalj. ...

Vinn ”Turskidåkning” av Oskar Karlin!

Med sin nya bok vill Oskar Karlin inspirera fler att upptäcka den svenska fjällvärlden på turskidor. Här har du chansen att vinna boken!

”När isen ligger i skärgården släpper jag allt”

I mitten av november lade sig de första skridskoisarna i Stockholm. Vi har pratat med Pamina Falck, kommunikationsansvarig på SSSK, om säsongstarten.

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips