Kallt i fjällen!

  • Trådstartare petca994@student.liu.se (Peter Caputa)
  • Start datum

petca994@student.liu.se (Peter Caputa)

Gäst
Hej alla glada vandrare!
Nyss hemkommen från Abisko-Mårma-Kebnekaiseområdet vill jag bara påpeka för alla er som är på väg ut i fjällvärlden: Ta med varma kläder! Det är ovanligt kyligt därute (blev själv förkyld efter tre dagar). Dagstemperaturer på 3-4 grader är inte ovanligt. Dessutom blåser det friskt.
 
Vädret i Kebnekaiseområdet 28/7 - 4/8

Hejsan !
Här en väder-rapport från Kebnekaiseområdet där jag nyligen tillbringade en vecka. Som varmast var det 12 grader. Samma dag hade Kiruna 8 mil bort 24 grader.....Det var relativt myggfritt, använde inte myggmedel en enda sekund ! Härligt !


Torsdagen för en vecka sedan bjöd på snöblandat regn vid Kebnekaise fjällstation och hårda vindar som gjorde att man tappade balansen om man stod stilla. Jag var klädd för en vintertur med fleecebyxor och activentbyxor. På överkroppen bar jag microfleectröja, windstoppertröja och Goretexacka. Jag hade fleecefodrad keps som jag brukar använda för högvinterturer och Hellyhansen-tumvantar. Vanliga fleecefingervantar blev för kallt.Jag gjorde en fototur bort mot Jökelbäcken. Alla andra verkade vara inomhus, nästan.


Tarfala hade lätt snöfall och svalkande +2 grader när vi var där i fredags.Stugvärden pratade om 5 cm nysnö på morgonen.Sjön var dock isfri sedan 15 juli.Förra året var det is 10 Augusti. 1995 var det is på halva sjön 25 juli.


Uppe vid toppstugorna på Kebnekaise sjönk man igenom till knäna (ibland låren) i snö.Snödamasker rekommenderas, liksom stavar om man ska gå västra leden. Hela Vierranvarri var snötäckt, men nu har det nog smält en del.Jag mötte flera som fick vända pga för dåliga kläder.I lördags stod jag på sydtoppen i ett april-liknande väder. Strålande sol och smältande vårliknande snö.Dropp från taket.


Det höga vattenståndet har dock bedarrat.Inga problem med vad vid Kittelbäcken eller jökelbäcken. Detta varierar förstås väldigt, vid varmt väöder och sol blir det förstås ökat flöde i de glaciärvatten-matade bäckarna.


Alla toppturer inställda pga mycket snö och is efter östra leden. Men dessa tror jag kommer igång snart igen. Jag kan istället varmt rekommendera den guidade turen via norra kraterkammen till Tuolpagornis topp.


Jag var då iallafall förberedd på kylan och tycker inte vädret var speciellt extremt.Hursomhelst, jag håller med Peter Caputa om att man bör tänka på att vädret är kallt i fjällen.


Bästa fjällhälsningar, Mats Frank, Umeå
 

Lästips

Paddla i sommar: Tips och inspiration från Utsidans medlemmar

Utsidans redaktion tipsar om fem bloggar och forumtrådar som får oss att längta efter att färdas fram på vattenytan.

Stabil sikt för skarpa naturupplevelser – Nikons nya kikare lyfter blicken

STABILIZED S ger stadig bild i varje ögonblick. Skarp optik, låg vikt och lång batteritid gör dig redo att se mer.

De liftar och ploggar igenom Europa: ”Alla hjälpsamma får oss att orka”

Utsidan mötte upp Michaela och Jiří Dolan under deras Stockholmsbesök, och plockade skräp på ett lite annorlunda sätt – från kajak.

Vinn skor och startplatser till Merrell Göteborg Trailrun för två!

Delta i Göteborgs stora trailfest den 6 september! Nu har du chansen att vinna både startplatser och nya MTL ADAPT från Merrell åt dig och en vän.

johan-ru@algonet.se (Johan Rundberg)

Gäst
Yep, håll i hatten!

Kom från Jämtland för några dagar sedan, 3-10 grader och regn samt 12-15 sekund stadigt. Men det är lågt vattenstånd i Helags-Sylarna området och gott om våffelstånd för den som önskar :)


Mvh,


Johan
 
Våffelstånd ?

Intressant det där med våffelstånd, kanske du kan utveckla detta resonemang lite mer ?
 

johan-ru@algonet.se (Johan Rundberg)

Gäst
Våfflor till salu!

Kanske lite lättsinningt att kalla dessa etablissemang för våffelstånd men...


Tjallingen


Ljungris


Kesudalen (för att nämna några platser där det kan köpas våfflor).


Det finns säkert fler våffelmöjligheter i området, särskilt samerna verkar gilla att sälja våfflor! Att vandra i jämlandsfjällen kan jämföras med att segla i Stockholms skärgård; vinden och vädret kan vara hårt och båten kan haverera, men man vet att det alltid finns en öppen pub i närheten när man kravlat sig upp på stranden!


Mvh,


Johan
 
fler våffelställen i fjällen !

Hej igen !
Vill man göra en botanisering av våffelkulturen i fjällen så kan man besöka Kebnekaise fjällstation där man kan inmundiga våfflor med hjortronsylt. Priset var om jag minns rätt 30 kr.


Även Låktatjåkka fjällstation erbjuder våfflor. Dessa är dock dyrare än i Kebnekaise. 35 kr senast om jag kommer ihåg rätt (jag var där maj 1997).Hälsar en småsugen, Mats
 

staffan@anasys.se (Staffan Öberg)

Gäst
Våfflor vid Ladtjojaure

I juli kunde man vid Ladtjojaure nedre ände mellan Kebnekaise och Nikkaluokta köpa våfflor med hjortron och grädde för 25:- Det var smaskens.


Är det intressant med en lista med våffelstånd? Jag skulle kunna lägga in en under fjällfakta i www.anasys.se/vandring
Bara en stilla undran, det smakar ju bra.
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips