Kajakdesign Mjukvara & böcker

Jag skulle väldigt gärna vilja lära mig lite mer om kajakdesign men vet inte vart jag skall börja det känns inte så troligt att man bara sätter sig och drar
och släpper i Autocad. Vad för programm använder man?
vilka böcker bör man läsa. Det är inte så att jag tänkt designa något idag men det skulle va kul att kunna mata in befintliga modeller och testa deras data och manipulera med längd och bredd.

Är det föresten någon som har koll på motståndet på tävlingskanoter. hade varit kul att hjämföra med listan för havskajaker
 
Jag har fått tag i en bok som heter "The Shape of the Canoe" by John Winters. Den är i första hand för canadensardesign, men mycket av det passar även för kajaker. Jag tyckte att det var intressant att läsa och lära sig vad den eller den förändringen gör för verkan på farkosten.
Svante
 

Lästips

Paddla i sommar: Tips och inspiration från Utsidans medlemmar

Utsidans redaktion tipsar om fem bloggar och forumtrådar som får oss att längta efter att färdas fram på vattenytan.

Stabil sikt för skarpa naturupplevelser – Nikons nya kikare lyfter blicken

STABILIZED S ger stadig bild i varje ögonblick. Skarp optik, låg vikt och lång batteritid gör dig redo att se mer.

De liftar och ploggar igenom Europa: ”Alla hjälpsamma får oss att orka”

Utsidan mötte upp Michaela och Jiří Dolan under deras Stockholmsbesök, och plockade skräp på ett lite annorlunda sätt – från kajak.

Vinn skor och startplatser till Merrell Göteborg Trailrun för två!

Delta i Göteborgs stora trailfest den 6 september! Nu har du chansen att vinna både startplatser och nya MTL ADAPT från Merrell åt dig och en vän.
Jag hat laddat hem programmet från Ross Leidy's hemsida och har konstruerat en kajak som jag kommer att bygga under våren. Mallarna skrivs ut i skala 1:1 med passmärken på varje ark så det är bara att klistra ihop arken och sedan såga ut mallarna. man anger paddlarens vikt och last i programmet. sedan är det bara att dra och ändra i ritningen. Det blir kull att se hur egenskaperna blir för min konstruktion.
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips