Kajak på bilar med rails med endast två fötter?

Ingen större skillnad. Men vi är ju några som hjälptes åt när vi hade så många kajaker.

En fördel är att man går rak under kajakerna när man öppnar bakdörrarna. Är jag ensam skjuter jag upp kajakerna på lasthållarna bakifrån.

Thure
 

Aktuellt

På två hjul genom Karelen: Grusvägar, bastur och möten för livet

Två irländska cyklister reser till finska Karelen för att utforska områdets “grå guld” – alla övergivna, slingrande grusvägar.

Upplev Halmstads kust: Vandra Prins Bertils stig

Leden som på 18 kilometer förenar stadspuls, rogivande natur och slående vyer över havet.

Månadens fråga: Hösten är här – vad lockar mest?

Är hösten en tid för svampplockning runt knuten – eller lockar äventyren? Vi tar pulsen på Friluftssverige hösten 2025.

Vinn bästsäljande Caldera 8 från Brooks!

Ta chansen att vinna höstens nya löparskor – lika perfekta för dagliga terrängpass som för ultramaraton.
Både Golf och Passat finns ju i sportkombi-versioner men deras tak-skenor ser olika ut. Golf har endast 2 fästpunkter medan Passaten inte har något mellanrum mellan skenan och taket, låt oss kalla det "integrerad" skena.

På en Saab 9000 som jag hade var det inga skenor alls utan fasta hål innanför dörrlisten i taket för takräcken. På min nuvarande bil sitter det fasta fästpunkter för takräcken på taket, inga skenor dvs.

Spontant trodde jag att biltillverkare hade övergått till att göra integrerade skenor men googlade lite och hittade en del bilder på t.ex. nya Volvo XC90 där jag ser både 3 punkts-skenor och integrerade. Någon som vet lite mer som kan sprida lite ljus över varför det varierar så mycket?
 
Beställer du en VW ny kan du nog välja vad du vill ha.

Thure

Jag tror inte man kan välja men att det varierar mellan bil-märken och -modeller om man får höga rails eller integrerade. BMW bytte från höga till integrerade rails ungefär år 2011 på många modeller.

Då jag kör två kajaker på taket sätter jag alltid spännband även ner från för resp akter. Framtill på bilen sätter jag i bogseröglan i kofongaren och baktill antingen i dragkroken eller bak även i bogserögla. Jag har köpt en extra bogserögla på skroten så jag kan ha ögla både fram och bak samtidigt. Det håller kajakerna lite på på plats, tex kan inte fartvind mellan kajakerna trycka dem isär lika lätt.

/Patrik
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips