Kärra eller väskor?

Ja, "the high road" blir vääääällldigt brant ibland. Jag tyckte du klarade den fint, även med kärran :)

Det finns en del ställe i Tibet som jag inte skulle vilja ha en kärra på...

chi_2003_22.jpg


Fast samtidigt är det en fördel att skaffa utrustning för den typ av resor man planerar att utföra. Ska man cykla asfaltvägar Stockholm - Svedala så går det bra att använda en kärra från BILTEMA. Är man däremot ute i tredje världen med högre krav på utrustningen bör man tänka på vad man köper. Då kan det vara lämpligt att lägga lite extra och få starkare utrustning,

Angående vitvaror så har jag fraktat en gasspis på min cykel utan kärra drygt en mil i Kazakstan. Kanske inte det optimala men det funkade.

/Stellan
 
Jag ska ut o resa i Sverige i sommar, då kommer det bli 2 st väskor samt en BOB Yak vagn. Har testkört vagnen en del, och den funkar utmärkt. Men som sagt, det är betydligt längre ekipage man får :) så det gäller att ha extra koll.

--------------------------------------
Kenneths Sverigeresa 2010.
4 månader på cykel.
http://www.segerhammar.se/kenneth
 

Lästips

Europas okända pärlor – 10 vandringar bortom turiststråken

Sugen på att packa väskan och vandra utanför Sverige? Då är den här listan för dig!

Stabil sikt för skarpa naturupplevelser – Nikons nya kikare lyfter blicken

STABILIZED S ger stadig bild i varje ögonblick. Skarp optik, låg vikt och lång batteritid gör dig redo att se mer.

Vinn skor och startplatser till Merrell Göteborg Trailrun för två!

Delta i Göteborgs stora trailfest den 6 september! Nu har du chansen att vinna både startplatser och nya MTL ADAPT från Merrell åt dig och en vän.

Prisade prylar: här är vinnarna av Scandinavian Outdoor Award

Bland de vinnande produkterna finns bland annat en slittålig lättviktsryggsäck och en designklassiker i rostfritt stål.

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips