Kabelbindning till Jörnkänga storlek 48?

Jag har ett par Jörnkängor storlek 48 med filtsko. Kängan är bra men tyvärr är sulan framtill för bred för mina Kaby stövelbindningar. Epoken är för liten också.
Jag vet att försvaret har köpt kängor av samma typ som mina bl a till Norrlandsjägarna. Och jag har också hört att försvaret har en ny bindning där fotplattan/tåjärnet är ställbar på bredden framtill.
Tacksam för råd om hur jag får tag i en fungerande bindning som ska använads för vinterturer i tält i fjällen.
 
Ett sätt att få tag på bindningen...

Hej,

försvarsmakten använder två bindningar som båda är av hälstramartyp. Både den nya och den gamla är ställbar i tådelen och kan anpassas för olika storlekar. Jag föreslår att du köper ett par Vita Blixten (brukar gå att få under hundringen) och flyttar bindningen till dina vanliga skidor.

Om du inte använt hälstramare tidigare: tänk på att spännet på insidan av foten alltid ska sitta med piggen inåt (dvs. bakvänd) - annars kan piggen skada den andra kängan.

/Johan
 

Lästips

De liftar och ploggar igenom Europa: ”Alla hjälpsamma får oss att orka”

Utsidan mötte upp Michaela och Jiří Dolan under deras Stockholmsbesök, och plockade skräp på ett lite annorlunda sätt – från kajak.

Stabil sikt för skarpa naturupplevelser – Nikons nya kikare lyfter blicken

STABILIZED S ger stadig bild i varje ögonblick. Skarp optik, låg vikt och lång batteritid gör dig redo att se mer.

Vinn skor och startplatser till Merrell Göteborg Trailrun för två!

Delta i Göteborgs stora trailfest den 6 september! Nu har du chansen att vinna både startplatser och nya MTL ADAPT från Merrell åt dig och en vän.

Prisade prylar: här är vinnarna av Scandinavian Outdoor Award

Bland de vinnande produkterna finns bland annat en slittålig lättviktsryggsäck och en designklassiker i rostfritt stål.
Re Kabelbindning till Jörnkänga

Kaby har en kabelbindning som är ställbar i bredd och där det finns stöd som går att justera i höjdled.
I övrigt så fungerar den som vilken kabelbindning som helst. Kommer inte ihåg vad den heter.
Det kan dessvärre vara svårt att få tag i den, men kolla på Naturkompaninet på Hantverkargatan, på Friluftsbolaget på Sveavägen eller på Sportkompaniet (alla Sthlm).
Jag hittade den på http://www.itadventure.se/tegsnasskidan/prislista.htm
kolla 9093 Kabelbindning Justerbar sulhållare 46-48 125kr
 
Även Kaby ställbar för smal

Jag har varit i kontakt med Tegsnäs som ju numera säljer Kaby. Den ställbara Kaby-bindningen är av den gamla "hederliga" typen som i alla fall jag är uppväxt med. Där kan man flytta sidostyckena ut och in och höja eller sänka knastren som håller sulan nere.
Denna bindning går tyvärr inte att göra tillräckligt bred för mina kängor!
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips