Jaga varg med spjut

Lästips

Europas okända pärlor – 10 vandringar bortom turiststråken

Sugen på att packa väskan och vandra utanför Sverige? Då är den här listan för dig!

Stabil sikt för skarpa naturupplevelser – Nikons nya kikare lyfter blicken

STABILIZED S ger stadig bild i varje ögonblick. Skarp optik, låg vikt och lång batteritid gör dig redo att se mer.

Vinn skor och startplatser till Merrell Göteborg Trailrun för två!

Delta i Göteborgs stora trailfest den 6 september! Nu har du chansen att vinna både startplatser och nya MTL ADAPT från Merrell åt dig och en vän.

Prisade prylar: här är vinnarna av Scandinavian Outdoor Award

Bland de vinnande produkterna finns bland annat en slittålig lättviktsryggsäck och en designklassiker i rostfritt stål.
Jag har läst den och som vanligt innehåller det mycket jag inte visste. När Ola Ommma berättar om renskötsel, varg och andra rovdjur undrar man hur de överhuvutaget kunde klara sig ute i skogen och fjället med en större rovdjursstam är vi har i dag. Var det människorna eller djuren som var annorlunda på den tiden?

Är det så att vi avskärmat oss från naturen så mycket att allt som är större än vi och har tänder upplevs farligare än det vardagsliv vi lever med trafikolyckor och våld i hemmen och på gatan. Är det just för att dessa rovdjur tillhör naturen och inte det farliga liv vi skapat för oss själva som gör att vi inte kan leva med rovdjur runt hörnet av våra fyrkantiga liv?

Ja, inte vet jag? Bara lite tankar en ledig lördag, läs mer i min blogg , köp och läs "Ren och Varg" , köp alla böcker av Yngve Ryd
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips