Jämtlandstriangeln v40: snö?

Hejsan,


Har funderingar på att vandra jämtlandstriangeln v40 dvs första veckan i Oktober. Är det stor chans att det är snö då? . Vill helst undvika snön och njuta av höstfärgerna.
 
Det beror ju på vädret, har varit med om snö från början av september. Frågetecknet blir stort. Är man beredd är det dock ingen anledning att ställa in men visst kan det bli vitt, t o m höstsnöföre.
 
Från karta till horisont – behåll fokus med rätt sorts kontaktlinser
Synen förändras gradvis – men skärpan går att få tillbaka. Progressiva kontaktlinser är utvecklade för att låta blicken hänga med utan avbrott.
Finns det kvar några höstfärger då? :)

Vad jag har hört så är det redan flammande rött i Kiruna exempelvis, och jag tror inte att vi har några löv kvar i Umeå i oktober heller :)
 
Det kommer att vara sprackande gult då.

Hurvida det är snö eller inte är omöjligt att säga. Förra året kom inte snön förrän lucia men 2009 kom det en halvmeter 29 september som låg kvar resten av hösten.

Kominationen med vita toppar med sprackande gult är svårslaget.
 
Vi ska jaga i Hotagen sista veckan i september så det kommer inte att bli snö ;) Det har hänt en gång att vi jagade senare än premiären, 25/8, och då var det sista veckan i september. På kvällen satt vi ute i torrt och fint ris och snackade. När vi vaknade var det 3 dm snö som låg kvar alla dagar vi jagade ripa. Hoppas det klarar sig men det är på gränsen.

Jaktkompisen jagade och kom hem för två dagar sedan. De hade både finfint torrt väder, 26 timmar ihållande regn och sedan såpass kallt att det var is på vattensamlingarna på fjället. Minst sagt växlande.
 

Aktuellt

”Vandra med hund” – ny bok vägleder till lyckade turer med fyrfota sällskap

”Vandra med hund” – ny bok vägleder till lyckade turer med fyrfota sällskap
För Karin Strandberg och Karin Wallén är det självklart att hunden ska med på vandringen. Nu har de samlat sina kunskaper i en handbok!

Från karta till horisont – behåll fokus med rätt sorts kontaktlinser

Från karta till horisont – behåll fokus med rätt sorts kontaktlinser
Synen förändras gradvis – men skärpan går att få tillbaka. Progressiva kontaktlinser är utvecklade för att låta blicken hänga med utan avbrott.

Vinn skor och startplatser till Merrell Göteborg Trailrun!

Vinn skor och startplatser till Merrell Göteborg Trailrun!
Ta chansen att vinna startplatser till Göteborgs största trailupplevelse och Merrells nya terränglöpsko Agility Peak 6, perfekt att springa loppet i!

Vandra med lättare steg – 5 nya plagg och prylar med låg vikt

Vandra med lättare steg – 5 nya plagg och prylar med låg vikt
Inför vår- och sommarsäsongen lanserar flera svenska varumärken nyheter med låg vikt. Utsidans redaktion listar fem favoriter!
I torsdags gick jag från Gåsen till Sylarna i milt snöoväder, i går till Storulvån i snö och regn, och det snöade vid Storulvån i morse.
 
Brorsan och jag skall upp till Storulvån den 24, kan det va så pass att vi behöver använda snöskor och pulka?
 
Tänkte åka upp till Jämtlandsfjällen v39. Ska i så fall bli Lunndörrsfjällen/Anaris. Kunde "övertala" en kompis till mig pga av de fina höstfärgerna som september bruka bjuda på. Istället blir det nog snö och gnistrande frostnätter i år :) Kanske inget fel att ha med sig snöskor. Önskar alla en god tur!
 

Lästips

Alltid
gratis!
Bli medlem!

Var med i Sveriges största outdoor-community och få Månadens Utsidan.