• Om "Fritt Forum"
    Det här forumet är för diskussioner som ligger helt utanför Utsidans intresseinriktning. Huvudsyftet är att moderatorer skall kunna flytta hit trådar som startats i andra forum, men som har bedömts inte passa in där men ändå har en intressant diskussion igång. Men det är också möjligt att starta nya diskussioner här, så länge de inte bryter mot forumets regler.

    OBS!
    Diskussioner och inlägg i det här forumet visas inte på Utsidans förstasida eller på Vad är nytt-sidan, så är du intresserad av diskussioner som ligger utanför Utsidans inriktning bör du själv bevaka forumet (mha Bevaka-knappen.

It's a shame you can't arrest people for stupidity.

Det är många av oss "normala" som inte blivit "diagnostiserade" av psykvården, det skulle
bli för kostsamt, så de får fortsätta att vara "normala", så länge det inte drabbar samhället för mycket.
Det är nog många av oss som tänker " i värsta fall ringer jag 112",,,,,,,,,
 

Lästips

Vinn skor och startplatser till Merrell Göteborg Trailrun för två!

Delta i Göteborgs stora trailfest den 6 september! Nu har du chansen att vinna både startplatser och nya MTL ADAPT från Merrell åt dig och en vän.

Stabil sikt för skarpa naturupplevelser – Nikons nya kikare lyfter blicken

STABILIZED S ger stadig bild i varje ögonblick. Skarp optik, låg vikt och lång batteritid gör dig redo att se mer.

Prisade prylar: här är vinnarna av Scandinavian Outdoor Award

Bland de vinnande produkterna finns bland annat en slittålig lättviktsryggsäck och en designklassiker i rostfritt stål.

Tänk säkert i Sarek – fjällräddarens bästa råd

Sareks vackra natur lockar många. Men här är civilisationen långt borta. Utsidan har frågat fjällräddaren Mikael Oja om råd för en säker Sarektur.
Det är många av oss "normala" som inte blivit "diagnostiserade" av psykvården,

Det är väl normalt att sakna sjukdomsinsikt om man inte är riktig i huvudet, enligt psykvårdens tro om vad som är normalt. En sexväxlad bil går att köra på fyran, men en fyrväxlad bil är begränsad. Intelligens, kreativitet och ambition är ingen mänsklig rättighet.


peter
 
Sådana här problem är ju mycket enkla att lösa. Man gör bara om Norge har gjort på Svalbard, och kräver att alla som vistas utanför bebyggda områden (någon form av vildmark) tecknar en speciell försäkring som täcker ev räddningsinsatser (vanligtvis 50 000-200 000 kr), en sådan försäkring kostar då ca 10% av försäkringsbeloppet.
 
Sådana här problem är ju mycket enkla att lösa. Man gör bara om Norge har gjort på Svalbard, och kräver att alla som vistas utanför bebyggda områden (någon form av vildmark) tecknar en speciell försäkring som täcker ev räddningsinsatser (vanligtvis 50 000-200 000 kr), en sådan försäkring kostar då ca 10% av försäkringsbeloppet.

Sen när blev Lake Erie vildmark?
 
I runda slängar 125 personer driver iväg efter att ha tagit sig ut på jätteflak via utlagda plankor. 1 dog.

på svenska: http://www.dn.se/DNet/jsp/polopoly.jsp?d=3561&a=881674
mycket meras info: http://news.yahoo.com/s/ap/ice_floe_fishermen
med citatet: http://politicom.moldova.org/news/1-dead-125-rescued-when-ice-floe-breaks-181805-eng.html

jag kan bara hålla med sheriffen.

mvh Christian

Det tyder ju å andra sidan på att Darwin hade rätt.
Därför blir släktet smartare för varje generation ;)
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips