Isolerande underlag tält,

Hej!

Vi är en familj på 4 med 2 småbarn (2 och 5 år gamla) som ska prova på tältlivet för första gången i sommar. Jag undrar om någon har lite tips på lösningar för att hålla oss varma om nätterna.

Jag har köpt en 180cm bred luftmadrass så att vi alla kan sova på denna: https://www.amazon.se/gp/aw/d/B07LGVS2TG?psc=1&ref=ppx_pop_mob_b_asin_title
Istället för sovsäck så har vi isolerande campingduntäcke som håller värmen bra. Problemet är isoleringeringen underifrån märkte jag under provtältningen inatt. Det blev riktigt kallt.

Jag har därför köpt en aluminium-matta som jag tänkte lägga under madrassen https://www.fruugo.se/aluminium-iso...atta-golvplatta-termisk/p-157932437-334786217

Nu funderar jag på att även komplettera med cellplast att lägga ovanpå madrassen för bästa isolering https://www.decathlon.se/p/306340-1...#/demodelsize-254no_size/demodelcolor-8543045. Jag funderar också på att köpa en dubbel sovsäck som går att öppna upp helt och då använda denna som "bäddmadrass", men är rädd för att man glider runt för mycket på denna när man sover.

Sen kisskydd på det, det skedde nämligen en liten olycka under prov-tältningen inatt som var mindre trevlig...

Tacksam för tips och idéer när man som jag gärna slipper sovsäcken men ändå vill hålla värmen. Det blev ett långt inlägg, jag hoppas att någon orkade ta sig till slutet :)
 
En lösning är väl tyvärr att ha varsin sovsäck, då får du/ni isolering underifrån från den.

Själv tycker jag att det är lite bökigt att dela sovutrustning/liggunderlag. Om en person rör på sig/vänder sig/går upp känner andra medsovare det..

Tältade en vuxen tre barn men alla fick egna sovsäckar och liggunderlag.

Prövat att sova två vuxna med delad sovsäck/madrass. Mysigt men som ovan. Skumpigt då en person rör sig och drar i täcket.. 🙂

Tycker personligen att det är varmare att sova direkt på marken med tunnt liggunderlag än på tjockare luftfyllda modeller..

(Någon annan kan säkert förklara luft o köldbryggor på ett vettigt sätt)
 
Senast ändrad:

Lästips

Paddla i sommar: Tips och inspiration från Utsidans medlemmar

Utsidans redaktion tipsar om fem bloggar och forumtrådar som får oss att längta efter att färdas fram på vattenytan.

Stabil sikt för skarpa naturupplevelser – Nikons nya kikare lyfter blicken

STABILIZED S ger stadig bild i varje ögonblick. Skarp optik, låg vikt och lång batteritid gör dig redo att se mer.

De liftar och ploggar igenom Europa: ”Alla hjälpsamma får oss att orka”

Utsidan mötte upp Michaela och Jiří Dolan under deras Stockholmsbesök, och plockade skräp på ett lite annorlunda sätt – från kajak.

Vinn skor och startplatser till Merrell Göteborg Trailrun för två!

Delta i Göteborgs stora trailfest den 6 september! Nu har du chansen att vinna både startplatser och nya MTL ADAPT från Merrell åt dig och en vän.
Problemet är att det är en luftmadrass, denna har ingen isolering så luften i mattan kommer att kyla ner oavsett vad du använder under. Lösningen är att lägga något ovanpå för att isolera från kroppens undersida till mattan. Typ vanliga cellplast liggunderlag.
 
Och sovsäcken hjälper inte att isolera undertill eftersom kroppsvikten pressar ihop dess fyllning.

Det är ganska välkänt just att vanliga luftmadrasser är väldigt kallt att ligga på. Det är därför många "moderna" luftmadrasser är dunfyllda.
 
Granris under tältet är en effektiv isolering mot markkylan och ju fler lager desto bättre isolering.
Det är dessutom väldigt bekvämt och mjukt att ligga på.
 
Håller inte alls med där. De punkter jag oftast måste tilläggsisolera med tex en lös dunjacka i sovsäcken är höft och axel på ovansidan, inte underifrån.
Helt korrekt. När man ligger på en sovsäck (syntet eller dun spelar inte så stor roll) så trycks isoleringen ihop. Det innebär att den stillastående luften - det är den som isolerar- pressa ur isoleringen. Eftersom materialet i sig inte isolerar särskilt mycket så tappar den del man ligger på sin isolerande förmåga.
 
Vad har ni för budget? Var i Sverige tänker ni tälta? Jag tältade med min tvååriga dotter i helgen, utanför Stockholm, hon älskade det.

Många liggunderlag har ett R-värde som indikerar hur mycket kyla de ska klara.

Vi hade varsitt liggunderlag med R-värde två, det borde räcka även kalla sommarnätter. Vi sov under samma "täcke", en öppen sovsäck, jag har däremot beställt en quilt för två personer, men den har inte anlänt ännu.

Fördelen med bra liggunderlag och ändamålsenlig sovsäck/quilt framför luftmadrass är att de absolut står emot kylan men också är mycket lättare att packa, nackdelen är förstås priset...
 
Om ni inte ska gå (långt) så finns Evazote (skummi som man gör liggunderlag av) att köpa som metervara. Finns i olika bredder och tjocklekar. Då kan ni täcka hela luftmadrassen med ett enda, stort liggunderlag, slippa halkigheten och sova både varmt och bekvämt. Blir lite tungt och otympligt , dock.
 
Köp en stor picnickfilt i fleece eller liknande och lägg över luftmadrassen.

När jag "bilcampar" sommartid så har jag vanlig luftmadrass med en filt över, fungerar bra.
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips