Inlines på gatsten

Har precis köpt ett par nya inlines och känner att jag vill ta väl hand om dem. Nu är det så att jag har några partier med gatsten på vägen till jobbet. Har man bara lite fart så går det ganska bra att köra över dessa partier.

Det jag undrar är om det finns risk att hjulaxlar och lager tar skada av denna typ av åkning?

Skridskorna är ett par femhjuliga salomon.

/Andreas
 
Nej

Skridskorna klarar det men du kan få det obekvämt till följd av vibratonerna och i värsta fall trilla.

Thure
 

Lästips

De liftar och ploggar igenom Europa: ”Alla hjälpsamma får oss att orka”

Utsidan mötte upp Michaela och Jiří Dolan under deras Stockholmsbesök, och plockade skräp på ett lite annorlunda sätt – från kajak.

Stabil sikt för skarpa naturupplevelser – Nikons nya kikare lyfter blicken

STABILIZED S ger stadig bild i varje ögonblick. Skarp optik, låg vikt och lång batteritid gör dig redo att se mer.

Vinn skor och startplatser till Merrell Göteborg Trailrun för två!

Delta i Göteborgs stora trailfest den 6 september! Nu har du chansen att vinna både startplatser och nya MTL ADAPT från Merrell åt dig och en vän.

Prisade prylar: här är vinnarna av Scandinavian Outdoor Award

Bland de vinnande produkterna finns bland annat en slittålig lättviktsryggsäck och en designklassiker i rostfritt stål.
Ja det är ju ingen komfortupplevelse direkt men tar inte grejerna skada så går det ju bra kortare partier.

Tack för ditt svar.

/Andreas
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips