Ingen Fjällkarta på inatur.se

Hej
För några år fanns en bra funktion på www.inatur.se med länken "Sök på kartan" öpnnada et fönster med realt bra karta idag finns bara en funktion "utforska via kartan" och en Google-Map.
Visst finns Länskartor men bakgrunskartar är relativt gammal (Alkastugan finns kvar) och de manglar Fjällkartans Informationer.
Nagon som vet varför inatur ha tagit bort denna karta eller om den finns på annan plats i kommande tid.

Hälsningar
Henning
(Ursäkta för min dålig Svenska, men skriva engelsk eller tyska på en svensk forum är nagot jag vill undvika)
 
Månadens produkt: Trangia Nest
De nya tallrikarna, skålarna och muggarna packas smidigt och kompakt ihop med Trangias klassiska kök. Ta chansen att vinna och testa serien!
Ja direktlänken fungerar fortfarende, men hur langt?
Även om den är inte på inaturs egen webspace tror jag at den kan försvinna snart efter der finns ingen behov fråm inaturs sidan.
Så kommar fragan om der finns något liknade på annan plats, eller möglighet för en egen onlinekarta fran Lantmäteriets sidan i kommande tid.

Hälningar
Henning
 
Ny gratis kartvisare

Om man går in på www.geodata.se och sen loggar in på Geodataportalen (fri inloggning) så finns där en karta som visar Lantmäteriets Topografiska webbkarta. Den kartan är en zoomningsbar karta med samma färger och maner i alla skalområden som borde fungera bra att använda.
(Kartfönstret går att förstora om man minimerar övriga paneler)

På geodataportalen finns även en massa annan intressant information att hämta. Klicka i sökpanelen på Utökad sökning så går det att välja olika ämnen, leverantörer eller resurstyper. Om man under Resurstyp klickar på Tjänst så dyker det upp en hel del intressanta visningstjänster i resultatpanelen.
/Lmlyset
 

Aktuellt

Paddling i Muminfamiljens farvatten

Paddling i Muminfamiljens farvatten
Pellinge övärld och ön Klovharun inspirerade Tove Jansson. Förra sommaren paddlade Henrik Witt äntligen dit i kajak.

Mer natur på kortare tid – därför väljer allt fler speed hiking

Mer natur på kortare tid – därför väljer allt fler speed hiking

”Vandra med hund” – ny bok vägleder till lyckade turer med fyrfota sällskap

”Vandra med hund” – ny bok vägleder till lyckade turer med fyrfota sällskap
För Karin Strandberg och Karin Wallén är det självklart att hunden ska med på vandringen. Nu har de samlat sina kunskaper i en handbok!

Vandra med lättare steg – 5 nya plagg och prylar med låg vikt

Vandra med lättare steg – 5 nya plagg och prylar med låg vikt
Inför vår- och sommarsäsongen lanserar flera svenska varumärken nyheter med låg vikt. Utsidans redaktion listar fem favoriter!

Lästips

Upptäck

Alltid
gratis!
Bli medlem!

Var med i Sveriges största outdoor-community och få Månadens Utsidan.