Idè på detaljerad vandringstur

  • Trådstartare mats.sjolander@telia.com (Mats Sjölander)
  • Start datum

mats.sjolander@telia.com (Mats Sjölander)

Gäst
Jag vill gärna ha tips och alternativ på en vandring under v.32-33 i år, 12-13 vandrings- och/eller vilodagar. Tjejen och jag har tänkt oss att bli avlämnade vid övre båtlänningen i Visttasvaggi och fortsätta ända upp till Alesjaure. Vidare tillbaka mot Vistasstugan genom Unna Visttasvaggi och därefter till Nallostugan som blivit ett favoritställe man gärna vill tillbaka till. Från Nallo vidare till Sälkastugorna genom Stuor Reaiddavaggi. Singistugorna blir nästa mål och vidare till Kebnekaise fjällstation för ett eventuellt besök på sydtoppen eller Tarfala. Avslutar hela härligheten med fusk ( helikopter tillbaka till Nikkaloukta). När jag läser inlägg i detta forum verkar Unna Reaiddavaggi och stugan vara ett fantastiskt ställe och kanske istället för att gå ner till Singi vika av mot Singivaggi och toppstugan vid Kebnekaise. Jag har någon vana från ett tiotal vandringar, tjejen är mer ovan och jag vill inte att hon skall tappa intresset pga för hård vandring.
Eftersom vi inte vill nyttja stugor så hur är det att tälta i dessa mer högalpina dalar? Vi vill helst också undvika Kungsleden så mycket det går.
Ingen av oss har klätter- eller glaciärvana.
Lååångt inlägg, jag vet.


Med hopp om många givande inlägg.
Hälsar Mats
 
tältplatser i området

Hej !
Fin tur det där. Tältplatserna är ju fina i övre Vistasdalen (speciellt på en enormt platt och fin gräsplan där Mårmajåkken kommer ner).Dvs alldeles bredvid hängbron.Övre Vistasdalen ska man uppleva långsamt och gärna ta en dag extra här om vädret är bra.Jag tycker i och för sig det är finast att komma från Alesjaure och gå söderut och uppleva hur man ser mer och mer av dalgången när mna passerar trösklarna i landskapet.


Jag är också sugen på Unna Räita. Det är väl lite stenigt där, i stil med Tarfala, men tältet får man ju alltid upp på nåt vis.


Unna Vistasvaggi har jag hört ska vara lite stenig.Kan vara besvärligt för en förstagångsvandrare, men Kuopervagge är nog värre.Speciellt om man tänker gå från Sälka till Tarfala som jag gjorde senast. Bör nog undvikas med en förstagångsvandrare, speciellt i dåligt väder.


Vid Nallostugan är det fina tältplatser på höger sida om stugan sett från Vistas.Sielmatjåkka (1997 m.öh), egentligen namnlös på fjällkartan, är en fin topp att bestiga.


Vid Vistasstugan brukar jag tälta vid älven några hundra meter från stugan åt Nallohållet.


Singivaggi har jag inte tältat i men har hört att det är väldigt fint där. Staffan har lite om detta (www.anasys.se/vandring). Jag skulle gärna vilja ligga några dagar där och invänta bra väder för en sydtoppstur.Även fast jag stått på sydtoppen 2 gånger förut i fint väder så lockar det alltid lilka mycket.


Hälsningar, Mats, Umeå
 

Aktuellt

”Allt började i Sarek”: Möt vår nya bloggare Claes Grundsten

Sveriges kanske mest kände naturfotograf berättar om sina drivkrafter, hur det är att arbeta som fotograf i dag och om kärleken till Sarek.

Upplev Halmstads kust: Vandra Prins Bertils stig

Leden som på 18 kilometer förenar stadspuls, rogivande natur och slående vyer över havet.

Vinn bästsäljande Caldera 8 från Brooks!

Ta chansen att vinna höstens nya löparskor – lika perfekta för dagliga terrängpass som för ultramaraton.

Härlig låglandsvandring: 10 nya svenska leder att utforska

Varje år tillkommer vandringsleder runt om i landet – med nya vyer och äventyr. Här är tio favoriter utanför fjällvärlden!

Guest

Gäst
tältplatser i området

- Håller med Mats om att övre Vistasdalen är fin, inkl utloppet vid Mårmajåkken. Ännu finare att tälta vid ett "örnnäste" ovanför, men motivationen för att komma dit ökar om man har "kårsat" inre Mårma. Otrolig utsikt åt tre håll. Vägen dit och platsen finns beskrivna i "Fjällsmultron och andra berättelser".


- Stenigar än Unna Vistasvaggi finns inte, stundtals.


Meterhöga block i hav. Jfr Tore Abrahamssons klassiska bok om Kebnekaise (inte guideboken), där han frågar en dam på STFs rådgivning - numera indragen - vad hon tycker om den turen med hans nyblivna fästmö. Hon säger att är femininumet fortfarande hans fästmö efter turen, så är kärleken beständig...


- Singivaggi: Underbara tältplatser som utgångspunkt för en topptur ett par kilometer in i dalen. Lite ankomna med eldstäder mm bara.


P.S. Den tidigare namndiskussionen. Kirunabor brukade säga Kebne. Om man nu ska söka snobbfaktor.


PPS. Hur många vill vara med på T-shirtar med texten "I love Mårma"?


Hälsningar
Göran F.
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips