icke-rollkajak?

Allting går,,,,,,,

Det är inte det att jag inte begriper vad rollen kan vara bra till, det fattar jag. Men det var lite svårare att hänga med på att rolla en omöjlig kajak (eller tom kanadensare!) Men nu börjar det gå upp ett ljus. Ju omöjligare det sägs vara desto mer ger man sig fan på att visa att det går.

Jag tillhör ju en av dom som ser möjligheter istället för svårigheter och just nu står jag och lagar trasig Skodaväxellåda där femmans växel sagt upp sig, vanligt fel på dom och ganska stor anledning till att dom, och Golfarna som ju har samma snurra skrotas i förtid. Jag har gett mig fan på att det inte ska bytas en del och inte kosta 5,000:- i delar och jag är på väg att lösa problemet för gott med hjälp av en bit fjäderstål, svarv, filar och en Dremel med kapskiva.

Rolla däremot överlåter jag till dom riktiga, äkta, supernördarna. :)
 

Lästips

Vinn skor och startplatser till Merrell Göteborg Trailrun för två!

Delta i Göteborgs stora trailfest den 6 september! Nu har du chansen att vinna både startplatser och nya MTL ADAPT från Merrell åt dig och en vän.

Stabil sikt för skarpa naturupplevelser – Nikons nya kikare lyfter blicken

STABILIZED S ger stadig bild i varje ögonblick. Skarp optik, låg vikt och lång batteritid gör dig redo att se mer.

Prisade prylar: här är vinnarna av Scandinavian Outdoor Award

Bland de vinnande produkterna finns bland annat en slittålig lättviktsryggsäck och en designklassiker i rostfritt stål.

Tänk säkert i Sarek – fjällräddarens bästa råd

Sareks vackra natur lockar många. Men här är civilisationen långt borta. Utsidan har frågat fjällräddaren Mikael Oja om råd för en säker Sarektur.

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips