hyra randonnée

Vi ska upp till Riksgränsfjällen och tura i påsk, undrar om nån vet var man kan hyra alpina turskidor och pjäxor i Stockholm eller Kiruna?
Kalle
 
Om det gäller alpina skidor med turbindning, så har Alpint på Torsgatan åtminstone 1 par Völkl G4 med Diamirbindning till uthyrning. http://www.alpint.com
Låter kanske inte som ideala turskidor, men jag ska faktiskt gå Haute Route i april på samma skidor o bindningar.

/K
 

Lästips

Paddla i sommar: Tips och inspiration från Utsidans medlemmar

Utsidans redaktion tipsar om fem bloggar och forumtrådar som får oss att längta efter att färdas fram på vattenytan.

Stabil sikt för skarpa naturupplevelser – Nikons nya kikare lyfter blicken

STABILIZED S ger stadig bild i varje ögonblick. Skarp optik, låg vikt och lång batteritid gör dig redo att se mer.

De liftar och ploggar igenom Europa: ”Alla hjälpsamma får oss att orka”

Utsidan mötte upp Michaela och Jiří Dolan under deras Stockholmsbesök, och plockade skräp på ett lite annorlunda sätt – från kajak.

Vinn skor och startplatser till Merrell Göteborg Trailrun för två!

Delta i Göteborgs stora trailfest den 6 september! Nu har du chansen att vinna både startplatser och nya MTL ADAPT från Merrell åt dig och en vän.
Jag var precis nere en sväng på Naturkompaniet på Sveavägen här i Stockholm, de hade randonnéeutrustning att hyra ut. Vet dock inte alls vilka modeller eller vad det var för grejer. Ring och hör med dem: 08 - 24 30 02.

/ Nicke

Ja ha ja, så hann Oscar skriva medans jag skrev... Nåja, du fick ju ett nummer i alla fall! ;)
 
Det är skitsvårt att få tag i prylar i Stokholmstrakten.
Hudar är det ingen som hyr ut.
Tranciver (Typ orotvox)är oxå helt omöjligt i Stockholm.
Skidor med randon´nee bindningar spadar och sonder finna att hyra på Naturkompaniet på Sveavägen.
Alpint på Torsgatan har oxå endel prylar.

Ring direkt till Riksgränsen så har dom prylar du kan hyra.

Ett tips är oxå Natur kompaniet i Gävle som är duktiga på att få fram prylar till uthyrning.

///ante
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips