Hyra av gröna kartan på CD

Verkar bra

Är inne på lantmäteriets site och kollar.

Finns det något bildformat som är bättre än annat om man skall köpa en digital karta för att använda med OziExplorer?

/Mattias
 
TIFF

TIFF tveklöst, men inte för att filerna är mindre utan för att Ozi kan använda paging på detta format (och OZI:s eget OZF och OZF2) vilket minskar inladningstiderna radikalt.

Paging innebär att OZI endast läser in den biten av kartan som används för tillfället. Filer för andra bildformat måste läsas in i sin helhet vilket kan ta mycket lång tid på en inte alltför kraftfull maskin.

När det gäller JPG formatet måste Ozi dessutom dekomprimera filen först så att orginalstorleken som filen hade före komprimeringen lagras i internminnet eller, o hemska tanke, på en swapfil om internminnet inte räcker till.

OZI:s rekommenderade filformat är TIFF packbits (LZH fungerar inte av licensskäl). PNG (stöder ej paging) kan också vara ett alternativ om filstorleken är kritisk som det ibland kan vara på en gamal Laptop med liten hårddisk och utan CD.
 
Re: Vilket Bibliotek?

Vet någon något bibliotek som lånar ut grönakartan på CD?
Stadsbiblioteket i Göteborg har för hemlån (3 mån väntetid på Västra Götalands-delen :) och annars finns ju Kungliga Biblioteket och universitetsbiblioteken i Gbg, Lund, Linköping och Umeå, men där får man sannolikt inte låna hem skivorna, så man får ta med sin laptop istället.. å sen finns Uppsala och Karlstads universitetsbibliotek och högskolan på Gotland. Alla är ju inte riktigt lika välsorterade förstås. Dessutom verkar Stockholms och Malmös stadsbibliotek ha ett exemplar vardera, med lokal förankring så att säga.
 
slut på sötebrödsdagarna..

Nu är det slut på sötebrödsdagarna för er som lånar på bibliotek..var och pratade med bibliotekarierna i Gbg om varför de inte hade gotland, men de sade att de inte får köpa in fler delar för Lm, de får endast låna ut de som de redan har..av förklarliga anledningar
//Nyman
 
Ang. Gröna Kartan.
Har också varit på Gävle bibliotek och frågat efter Gröna Kartan. Lade då in en begäran om att de skulle ta hem ett ex. efter som de endast hade Blå Kartan för utlåning. Har inte hört något från dem ännu så det behövs nog att fler har samma önskemål innan de tar beslutet att tar hem kartan. Så gå in och tala om att du också vill att de tar hem Gröna Kartan.
/Sten
 

Aktuellt

Månadens fråga: Hösten är här – vad lockar mest?

Är hösten en tid för svampplockning runt knuten – eller lockar äventyren? Vi tar pulsen på Friluftssverige hösten 2025.

Upplev Halmstads kust: Vandra Prins Bertils stig

Leden som på 18 kilometer förenar stadspuls, rogivande natur och slående vyer över havet.

”I nivå med luften vid flerfiliga motorvägar”

Ny forskning visar att klätterskornas skosulor släpper ut riskfyllda kemikalier i luften när de nöts. Nu växer trycket på branschen att agera.

På två hjul genom Karelen: Grusvägar, bastur och möten för livet

Två irländska cyklister reser till finska Karelen för att utforska områdets “grå guld” – alla övergivna, slingrande grusvägar.
Jag anatar att du är ute efter gävleborgs län. Om du har lagt ett inköpsförslag anar jag att det är samma som gäller för alla bibliotek, vad jag skrev i förra inläggat, jag är dock inte säker. I sådant fall så skulle det bara innebära att den blev inköpt som referens.

Däremot så kan du ju alltid fjärrlåna den. en sökning på http://www.bibliotek.se ger följande träffar:

http://www.bibliotek.se/servlet/session.ShowRecord?titleId=4537064

(bibliotek.se söker i burk &libris hos anslutna bibliotek, nästan alla i Sverige)

Problemet är nu att det gäller vissa regler för fjärrlån. Man får inte fjärrlåna material som har en lånetid på 14 dagar, vilket gör att vi kan räkna bort Göteborgs stadsbibliotek. Kvar återstår nu endast universitetsbiblioteken, samt kb.
För att få reda på hut lång lånetid det är på medierna, måste man gå till resp biblioteks hemsida.
Kb lånar inte ut någonting, de har bara läsesalar i sthlm.

Universitetsbiblioteken vet jag inte hur det står till med, men jag kan kolla när jag skall ner på skolan idag.


//Nyman

[Ändrat av Nyman 2002-12-02 kl 12:08]
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips