Hur ofta är man med om att folk blir sura när de måste dela fjällstuga?

Jag har en lätt släng av social fobi och vandrar sällan längre turer än 2-3 övernattningar så jag har bara sovit i tält i fjällen men har funderat på att använda nån av STFs mindre, obemannade stugor

Vet ju att det i reglerna står uttryckligen att man ska bereda plats för alla även om alla sängar är upptagna osv - men har ni varit med om att folk inte fattat det utan blivit sura och klagat för att nån kommer och tränger sig på? Har ni fått någon ”stugan är full” kommentar av nån butter barnfamilj från Stockholm som hoppats på att få ha stugan för sig själv?

Jag skulle ju tycka det var jättehemskt om nån såg sur ut för man klampade in i deras gemenskap. Det skulle kännas för jobbigt.
 

Lästips

Helgelandskusten – Tio äventyr längs Norges dolda pärla

Helgelandskusten räknas till världens främsta destinationer för havskajak. Här är tio höjdpunkter för dig som vill utforska den norska kustskatten.

Ryggsäcken för långa fjällturer – testa deuters toppmodell Aircontact Pro

Aircontact Pro är byggd för ambitiösa vandringar med tung packning och varierad terräng. Slitstark, bekväm och genomtänkt in i minsta detalj. ...

Månadens fråga: Värmebölja under vandringen - hur gör du?

Hur tänker du om höga temperaturer väntar under din planerade långtur: genomför vandringen, planerar om – eller ställer in?

Paddla i sommar: Tips och inspiration från Utsidans medlemmar

Utsidans redaktion tipsar om fem bloggar och forumtrådar som får oss att längta efter att färdas fram på vattenytan.
Men skitsamma om det är STF eller inte.

Dvs du pratar om vindskydden, som i bästa fall har två britsar som man kan sova två på, om man är kära (dvs 4 personer totalt), sen kan du få in några på golvet också.

Och du pratar då om vindskydd där det finns stora anslag om att de är inte tänkta för övernattning utan för nödsituationer.

Så om du kommer dit, det är fint väder och andra är där så gör både de och du fel från början (om du nu kom dit för att övernatta), så vem vet om de vill släppa in dig. Om det är snöstorm nekar nog ingen dig att komma in.
 
Nej jag pratar om obemannade övernattningsstugor.
Såvitt jag vet finns ett antal sådana i vårt land både i fjällen och utanför
En del ägs väl av länstyrelserna. Jag trodde STF hade sådana också men tydligen inte.
 
Nej jag pratar om obemannade fjällstugor.

Vilka då? Kan du inte namnge någon sådan? Mig veterligt finns det

1. STf-stugor, de är bemannade
2. privata stugor, de är låsta
3. Vindskydd, obemannade
4. andra bemannade stugor (tex i Padjelanta), fungerar som STF

Så vad är det för stugor du menar?
 
Det finns ju obemannade stugor (inte STF) som man är välkommen att använda. I Muddus och Padjelanta till exempel. De flesta i Padjelanta är nog bemannade på sommaren, men inte alla. Och på vintern är de obemannade.
 
Det är väl ingen som påstått något om att det ”bara är att knalla in och sova” utan att det kostar pengar?

Länsstyrelsen i Västerbotten har en massa obemannde stugor (länk). Gick själv förbi Tjåkkelestugorna i somras. Man betalar tydligen 100kr via blankett.

Syftet med tråden var att fråga om någon forumdeltagare upplevt sura miner när de velat bo i en övernattningsstuga där det redan är ett sällskap.
 
Senast ändrad:
Visst finns det ett antal obemannade stugor öppna för allmänheten som inte ägs av STF, och dessutom några STF-stugor, Sårjåsjarue har kanske inte nämnts ännu. Gemensamt för de är väl att de oftast ligger lite vid sidan av allfartsvägarna och därför inte är så hårt utnyttjade. Men som svar på TS fråga - jag har aldrig mött några sura miner överhuvud taget på fjället. Bara snälla och glada vandrare som gärna delar med sig av utrymmena!
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips