Hur många nordiska berg har du bestigit?

Hej!

Linus heter jag och håller på med ett skolprojekt. För att projektet ska gå som planerat är jag lite nyfiken på om du har lyckats bestiga något av nordens (Isl, Nor, Dan, Sve, Fin) 5 högsta berg.

Lämna gärna en kommentar nedan där du berättar vilket, eller vilka, samt om du har för avsikt att bestiga ytterligare något av de 5 högsta!

Tack på förhand,
Linus
 
Hej Linus, Har varit på norges högsta och näst högsta samt sveriges högsta och sveriges högsta söder om polcirkeln, det räknas kanske inte :) . Har inga konkreta planer just nu på något av de 5 högsta i norden men kommer antagligen göra det under nästa sommar.
 

Aktuellt

På två hjul genom Karelen: Grusvägar, bastur och möten för livet

Två irländska cyklister reser till finska Karelen för att utforska områdets “grå guld” – alla övergivna, slingrande grusvägar.

Upplev Halmstads kust: Vandra Prins Bertils stig

Leden som på 18 kilometer förenar stadspuls, rogivande natur och slående vyer över havet.

Månadens fråga: Hösten är här – vad lockar mest?

Är hösten en tid för svampplockning runt knuten – eller lockar äventyren? Vi tar pulsen på Friluftssverige hösten 2025.

Vinn bästsäljande Caldera 8 från Brooks!

Ta chansen att vinna höstens nya löparskor – lika perfekta för dagliga terrängpass som för ultramaraton.
Nordens 5 högsta berg är väl samma som Norges 5 högsta (Islands högsta är 2210 och Sveriges högsta är också däromkring. Finland och Danmark har inga höga berg.

1. Galdhøpiggen Lom 2469 m G
2. Glittertind Lom 2465 m
3. Store Skagastølstinden (Storen) Luster / Årdal 2405 m
4. Store Styggedalstinden, Östtoppen Luster 2387 m
5. Store Styggedalstinden, Västtoppen Luster 2380 m

jag har inte varit på någon av dessa och har inga planer
 
Galdhöpiggen har jag bestigit.
Glittertind skulle ha bestigits dagen efter, men pga snö gick det inte.
Har för avsikt att bestiga Glittertind och Kebenekaise.
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips