Hund och ormbett

Nu har ju Klager redans spårat ur tråden så vi kan väl ta fakta.
Under perioden 1/3 - 20/8 skall hundar hållas under sådan kontroll att de förhindras störa och eller jaga vilt. Med betoning på ungar och djur som p g a vegitation mm har svårt att fly.
Det betyder att om din hund inte jagar eller strövar fritt utan din uppsyn och skulle kunna bryta mot ovanstående så får du ha hunden okopplad, men under kontroll.
Vår ena hund jagar inget och går aldrig mer än några meter från oss, kortare än t ex ett flexi-koppel och är därför aldrig kopplad.
Den andra är alltid kopplad p g a jaktintresse (igentligen vallning) och då är villkoren uppfyllda.
Men att låta hunden ströva omkring i naturen under denna period utan uppsikt är inte tillåtet och på många öar tilämpas striktare krav, t ex alltid koppel eller lina på.
Så kolla vad som gäller på den specifika platsen.
Beträffande kortison så sägs det att det lindrar svullnad som kan hindra fria luftvägar i övrigt gäller inte längre tankarna på att ge kortison direkt oavsett hur bettet tagit.
Viktigare är att ha numret till några jourveterinärer i telefonen.
 
Jo precis men av Kurt lärt det som det var en allmän grej att ingen hund fick vara lös på ngn ö.
Att ha pli på sin hund och ingen jagd osv är såklart en tolkningsfråga men självklart ska det inte händer ngt. Är jag på en större ö som t.ex Utö är det även en helt annan sak än en liten stenkulle på ngr kvm ute på havet. Men även på de mindre öar kan det finnas ormar - det som tråden handlade om fast grundfrågan har ju redan besvarats,
 

Lästips

Europas okända pärlor – 10 vandringar bortom turiststråken

Sugen på att packa väskan och vandra utanför Sverige? Då är den här listan för dig!

Stabil sikt för skarpa naturupplevelser – Nikons nya kikare lyfter blicken

STABILIZED S ger stadig bild i varje ögonblick. Skarp optik, låg vikt och lång batteritid gör dig redo att se mer.

Vinn skor och startplatser till Merrell Göteborg Trailrun för två!

Delta i Göteborgs stora trailfest den 6 september! Nu har du chansen att vinna både startplatser och nya MTL ADAPT från Merrell åt dig och en vän.

Prisade prylar: här är vinnarna av Scandinavian Outdoor Award

Bland de vinnande produkterna finns bland annat en slittålig lättviktsryggsäck och en designklassiker i rostfritt stål.
För att? Är jag t.ex.på en 100kvm ö där jag kan överblicka hela ön kan väl min hund springa lös?

Men svaret är ju det samma , om du anser att du kan se ALLA djur på en 100 kvm stor ö, inklusive ormar och ruvande ejderhonor, eller fågelungar då har du ju kontroll och behöver ju inte oroa dig för att hunden skall bli ormbiten eller skada något annat djur.

Det är ju absurt när du påstår dig kunna se alla andra djur, men inte ormarna!
 
Men svaret är ju det samma , om du anser att du kan se ALLA djur på en 100 kvm stor ö, inklusive ormar och ruvande ejderhonor, eller fågelungar då har du ju kontroll och behöver ju inte oroa dig för att hunden skall bli ormbiten eller skada något annat djur.

Det är ju absurt när du påstår dig kunna se alla andra djur, men inte ormarna!
Det handlar ju jäkligt mycket om hur den aktuella hunden beter sig. En hund som håller sig i närheten och inte är och far i buskarna på jakt efter nåt att jaga kan man ha lös, men hunden kan ju fortfarande råka trampa på en orm, likväl som du kan råka trampa på en orm.
 
Okej du tänkte så, då är jag med. Ja det är det vad jag menade med "trist" att man behöver ha hunden i koppel när man annars egentligen inte skulle behöver den i vissa situationer. Jag hade nog inte insett förrän jag skaffade hunden hur "farligt" det är med ormar för en hund och det är självklart att jag hellre ha hunden i koppel än att få problem med ormar.
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips