Hukjaure - Tjakta

Hei. Vi tenkte å gå fra Hukjaurestugan til Tjaktastugan i påsken. Noen som har tidende om gode rutevalg? Og er det utsalg på de to hyttene - øl, vin, mat? Takk! Mvh, - PA
 
Vi gick i andra riktningen för ett par år sedan. Det var okomplicerat bortsett från att någon i gruppen behöver kunna orientera eftersom det är ont om hållpunkter ner mot Hukejaure. I nordlig riktning är det nog enklare, bara sikta mellan Alep och Lulip Muorahiscohkka. Vi hade fint väder. I dåligt väder tror jag orienteringen kan bli besvärlig i båda riktningar.
När det gäller beläggning på stugorna så går det att kolla på STF:s bokningssida tror jag, men man får ju alltid en plats.
 
Ingen mat eller dryckesförsäljning i de två stugorna.

Se STF Hukejaure Fjällstuga - Svenska Turistföreningen https://share.google/1JiJRsCfbIlPAdLdL

STF Tjäktja Fjällstuga - Svenska Turistföreningen https://share.google/EXe1IMPhpx8IhHMiz

Mat och dryck finns att köpa i Sälka och Allesjaure. butik-prislista-large-2025-svenska.pdf https://share.google/6hWEsVx2nOmcQhCqt De stugplatserna har också bastu.

Mkt skotertrafik i Hukejaureområdet men Tjätkastugan ligger i skoterförbudsområdet.
Ni kan eventuellt ha nytta av skoterspår väster om skoterförbudsområdet.

B-område Kebnekaise, Gällivare och Kiruna kommun.pdf https://share.google/d1AhADbISVaLOu6RT

God tur.

Thure
 
Senast ändrad:

Lästips

Alltid
gratis!
Bli medlem!

Var med i Sveriges största outdoor-community och få Månadens Utsidan.