http://www.altitude-sports.com

undrar om det finns någon som har handlat av detta företag? i så fall
hur är leveranstiden?
hur är portoavgiften?
måste man betala svensk tull?

http://www.altitude-sports.com har ju mkt bra priser, i alla fall på arcteryx sortiment, ryggsacken bora 95 som finns att köpa i sverige för ca 5300 pix kan man där köpa för ca 2500... klar skillnad

/einaR
 
Tull och moms

I och med att företaget ligger i Canada så riskerar du att få betala moms och tull när postpaketet kommer till Sverige. Speciellt på kläder har EU höga tullsatser. Detta kan innebära ett totalt påslag på drygt 50%.
Andra produkter har ofta mindre tariffer. Har du tur dvs tullen inte kollar paketet så slipper du detta.

Bättre att låta någon som har vägarna förbi handla på plats.

Thure
 

Lästips

De liftar och ploggar igenom Europa: ”Alla hjälpsamma får oss att orka”

Utsidan mötte upp Michaela och Jiří Dolan under deras Stockholmsbesök, och plockade skräp på ett lite annorlunda sätt – från kajak.

Stabil sikt för skarpa naturupplevelser – Nikons nya kikare lyfter blicken

STABILIZED S ger stadig bild i varje ögonblick. Skarp optik, låg vikt och lång batteritid gör dig redo att se mer.

Vinn skor och startplatser till Merrell Göteborg Trailrun för två!

Delta i Göteborgs stora trailfest den 6 september! Nu har du chansen att vinna både startplatser och nya MTL ADAPT från Merrell åt dig och en vän.

Prisade prylar: här är vinnarna av Scandinavian Outdoor Award

Bland de vinnande produkterna finns bland annat en slittålig lättviktsryggsäck och en designklassiker i rostfritt stål.

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips