Hopp o lek i Varberg

Halloj! Vi har just flyttat till Varberg (2st i 30-årsåldern och en i..tja.. ettårsåldern) från Götet, där vi hittade runt bland vardagsfrilufsandet rätt bra. Tänkte höra om här finns nån som kan lite smultronställen i Varberg, och kanske lite folk som gillar att röra sig ute på fritiden och vill ha sällskap.

Vi gillar kajak, helst i havet, klippklättring och en av oss cyklar också, både på och av vägen. Att bara ut och gå med den lilla på ryggen och en termos kaffe är också schysst. Har kikat på Getterön eftersom vi bor i krokarna (Lugnet) och lite uppåt Trönninge, men det är ungefär allt. Tar oss runt till fots eller med cykel (+barnkärra).

Tjipp /Erik
 
Nu bor jag inte i Varberg men har tillbringat två somrar där och jobbat. Gamla Varberg är en bergsknalle längs cykelvägen norrut mot Bua som är värt ett besök. Ligger precis vid havet med rejäl utsikt över omgivningen.

Sen ska det finnas en klyfta i skogen nordöst om Varberg, tror det är ganska nära Veddige, det var ett par år sedan jag var där...

Det var de bästa platserna jag såg runt Varberg, väl värda ett besök. Annars är väl radiostationen i Griometon värt ett besök tror jag.
 

Lästips

Europas okända pärlor – 10 vandringar bortom turiststråken

Sugen på att packa väskan och vandra utanför Sverige? Då är den här listan för dig!

Stabil sikt för skarpa naturupplevelser – Nikons nya kikare lyfter blicken

STABILIZED S ger stadig bild i varje ögonblick. Skarp optik, låg vikt och lång batteritid gör dig redo att se mer.

Vinn skor och startplatser till Merrell Göteborg Trailrun för två!

Delta i Göteborgs stora trailfest den 6 september! Nu har du chansen att vinna både startplatser och nya MTL ADAPT från Merrell åt dig och en vän.

Prisade prylar: här är vinnarna av Scandinavian Outdoor Award

Bland de vinnande produkterna finns bland annat en slittålig lättviktsryggsäck och en designklassiker i rostfritt stål.
lite sent kanske...

Jag råkade snubbla in här av misstag 1.5 år för sent...
Den tidigare nämnda klyftan heter Borrås Skåra (se wikipedia) och är väl värd ett besök. Glöm inte fikat och kameran!

"Snapphanegrottan" är ett annat utflyktsmål. Grottan i sig avverkas på 3 minuter, men det är en fin miljö att strosa omkring i med en liten.
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips