Höjdsjuka

Guideböcker

Jag vet inte vilka som är bäst men jag brukar köra med Lonely Planet och/eller Cicerone.
Lonely Planet: "Trekking in East Africa"
Cicerone: "Kilimanjaro"
/Mvh Magnus
 
Månadens produkt: Ergo Grip Enduro från Hestra
Rätt handskar kan göra stor skillnad under cyklingen. Ta chansen att tävla om lätta och bekväma Ergo Grip Enduro D3O från Hestra.
Tack Magnus, hör av mig längre fram när någon bestigning blir verklighet... Laddar just nu för skidåkning med UCPA i Le Grand Massif, så vintern är räddad hoppas jag.
 
En del får känningar redan vid 2000 m höjd, det hör dock till ovanligheten.

Blir lite förvånad att flera här i tråden har bestigit höga berg men inte verkar ha någon större koll på ämnet i fråga (vilket ändå kan betraktas som ett av de större riskmomenten på höjder över 5000 m).

Beträffande Kilimanjaro så tror jag ju inte att många expeditioner stannar där tillräckligt länge för att någon ska hinna acklimatisera sig riktigt ordentligt, det rör sig trots allt inte om någon tvåveckorsklättring (eller klättring ö.h.t, Kilimanjaro är väl snarare en förbannat brant promenad bara).
 
(eller klättring ö.h.t, Kilimanjaro är väl snarare en förbannat brant promenad bara).

Nåväl, klättring eller inte beror lite på rutten man tar.. just den här delen av Machame hade jag inte plockat fram kameran på om jag inte stod just nedanför.

Men det är ju ingen teknisk klättring på de rutterna som är tillåtna numera, så repen och selen kan man ju lämna där hemma (eller på hotellet, precis som jag råkade göra med BÅDA mina underställ som jag skulle ha med mig).

// J
 
Blir lite förvånad att flera här i tråden har bestigit höga berg men inte verkar ha någon större koll på ämnet i fråga (vilket ändå kan betraktas som ett av de större riskmomenten på höjder över 5000 m).

Håller inte alls med. Om du tittar på första inlägget så startade jag ämnet för frågor kring höjdsjuka. Har fått bra svar på detta.
 

Aktuellt

Kämpargård: ”Södra Småland är fantastiskt att vandra i”

Kämpargård: ”Södra Småland är fantastiskt att vandra i”
I nya boken Vandra i södra Småland guidar Niklas Kämpargård till 48 turer genom skogar, sjölandskap, myrar och kulturbygder.

Upprop för friluftslivet inför valet

Upprop för friluftslivet inför valet
Tycker du att friluftsliv, natur och allemansrätt är viktiga frågor inom politiken? Skriv under Svenskt Friluftslivs upprop!

”Hur öppnar vi upp naturen för fler – och varför?”

”Hur öppnar vi upp naturen för fler – och varför?”
Utsidans redaktör Gabriel Arthur besöker Sveriges största friluftsfestival – och får med sig viktiga insikter hem.

Paddling i Muminfamiljens farvatten

Paddling i Muminfamiljens farvatten
Pellinge övärld och ön Klovharun inspirerade Tove Jansson. Förra sommaren paddlade Henrik Witt äntligen dit i kajak.

Lästips

Upptäck

Alltid
gratis!
Bli medlem!

Var med i Sveriges största outdoor-community och få Månadens Utsidan.