Hjälp

behöver lite råd. Har haft en Scott Boulder väldigt länge men börjar se begränsningarna.
Cyklar inte extremt,men ett par gånger i veckan 3-5 mil, tyresta, Hellas, "normal mtb-cykling". Skulle vilja göra LIDA-loppet nästa år.
Vad ska jag ha? Varianterna är så många så jag vet inte var jag ska börja. Prisläge? Ingen aning, Rätt grejor får väl kosta antar jag? Billigt och fel = dyrt.
Ska ramen vara fjädrad eller räcker det med gaffeln. Skivbromsar? Vxl?
Tacksam för råd och dåd.
Håkan
 
Jag har inte tittat seriöst på XC-marknaden på ganska länge, men en HT i 15000kr klassen skulle nog räcka ganska långt för dina behov.
Vilken får du lista ut själv.
Personligen gillar jag Kona och tycker man får ganska mycket för pengarna då.

Lycka till i djungeln!
 

Aktuellt

Härlig låglandsvandring: 10 nya svenska leder att utforska

Varje år tillkommer vandringsleder runt om i landet – med nya vyer och äventyr. Här är tio favoriter utanför fjällvärlden!

Ryggsäcken för långa fjällturer – testa deuters toppmodell Aircontact Pro

Aircontact Pro är byggd för ambitiösa vandringar med tung packning och varierad terräng. Slitstark, bekväm och genomtänkt in i minsta detalj. ...

”Allt började i Sarek”: Möt vår nya bloggare Claes Grundsten

Sveriges kanske mest kände naturfotograf berättar om sina drivkrafter, hur det är att arbeta som fotograf i dag och om kärleken till Sarek.

Vinn bästsäljande Caldera 8 från Brooks!

Ta chansen att vinna höstens nya löparskor – lika perfekta för dagliga terrängpass som för ultramaraton.
Har sett på Sportson att dom säljer en modell av Cube med Shimano XT utrustning. Gaffeln kommer jag inte ihåg vad det var men defenitivt inget som man blev irriterad över att se. Skivbromsar satt åxå på. Nu till det bästa. Den kostade bara 11995:-. Alltså en helt tävlingsklar cykel för en spottstyver. Rekommenderar att du kollar upp den om du har möjlighet att besöka nån Sportsonaffär. Finns kanske nån annan som säljer Cube med.

Heldämpat som du nämnde är ju bra men tyvärr ganska dyrt om du inte ska ha nåt som du blir riktigt förbannad på i typ 4:e uppförsbacken. Räkna med 35kkr o uppåt. En vanlig hardtail med framdämpare räcker gott å väl för den åkningen du beskriver.

/Anders
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips