Hjälp mig, vart finns/fanns dasset?

Det är så att min far gick Abisko-Nikkaluokta på 70-talet. Det var hans polare som planerade rutten och skötte kartan men till största delen gick de kungsleden. Det enda stället där han minns att de vek av ifrån leden, var när de "genade förbi" Singistugorna på väg mot keb.

Nu till det spännande. Någon gång under den här vandringen kom de till ett dass som var på kanten till ett stup. Dasset hängde/stod alltså helt eller delvis utanför kanten med en massa stag eller något. Han tror att det låg i anknytning till någon stuga om jag fattade honom rätt. Han berättar med sån härlig inlevelse hur han lyfte på locket och såg att det var lååångt ner. Låter lite farligt och därför funderar man ju om det är borttaget nu eller hur det är.

När jag själv gick samma sträcka, förutom deras genväg, höll jag utkik efter detta dass utan att hitta det. Finns det kvar? Vart finns/fanns det? Det här är ett mysterium som vore skönt att få rätsida på :)
 

avslutad210712

Gäst
Låter som dasset vid Unna-Räitta stugan men den är rätt långt från Kungsleden om man säger som så. Ligger en bit från Nallo-stugan alldeles vid Pyramid-passet.

Däremot tyckte jag inte att dasset nuförtiden (sommaren 2005) stod så hemskt till. Däremot var det lite si och så med dörrarna och lite annat.
[Ändrat av avslutad210712 2006-06-25 kl 23:18]
 
Mmm, det tyckte jag också. Jag har själv inte varit där än, så jag visste inte ens om det fanns ett dass eller inte och om nu det skulle vara precis vid stupet som man ser på kartan. Jag frågade om de inte gick in där men han kunde inte tänka sig att de gått så långt från leden.

När man kollar på de övriga stugorna man passerar finns ju inget stup överhuvudtaget, så man funderar ju vart de kan ha varit. Ska man ha ett stup på över 100m lär man ju gå bredvid leden, för jag såg då inget fast jag kollade efter det.

Det känns skumt.. :)
 
tjäktjapasset?

tror inte det, fanns det ens då?
Men det var det minst dåliga förslaget jag kunde komma på.
 
Re: tjäktjapasset?

Emmma; sa:
tror inte det, fanns det ens då?
Men det var det minst dåliga förslaget jag kunde komma på.
Jag kan ju egentligen inte kommentera detta, men det var först mitt minst dåliga förslag också, dock såg jag inget stup där. Sen blev mitt andra minst dåliga förslag det som tidigare nämnts..

Har vi någon lite äldre fjällräv här på utsidan som sitter inne på svaret kanske!?
 
Skitsnack..

Hej!
Jag kommer också ihåg hur jag upplevde "avgrunder" under mig under de första vandringarna.
Vissa dass har säkert flyttats, väder och vind gör att det troligen händer litet då och då.
Mitt minne av första besöket i Tjäktjastugan var precis så som Din far beskrev.
Idag finns dasset på ett annat ställe...........tror jag.
Yvonne
 

Aktuellt

Månadens fråga: Hösten är här – vad lockar mest?

Är hösten en tid för svampplockning runt knuten – eller lockar äventyren? Vi tar pulsen på Friluftssverige hösten 2025.

Upplev Halmstads kust: Vandra Prins Bertils stig

Leden som på 18 kilometer förenar stadspuls, rogivande natur och slående vyer över havet.

20 år av diskussioner om torkad mat – och 10 tips!

I år har en av Utsidans populäraste forumtrådar, "Torka mat", varit aktiv i 20 år. Här bjuder vi på tips till dig som vill börja torka egen utemat!

”I nivå med luften vid flerfiliga motorvägar”

Ny forskning visar att klätterskornas skosulor släpper ut riskfyllda kemikalier i luften när de nöts. Nu växer trycket på branschen att agera.
Re: tjäktjapasset?

Emmma; sa:
tjäktjapasset?
tror inte det, fanns det ens då?
Har för mig att tjäktjapasset har befunnit sig där ganska länge... ända sedan inlandsisen drog sig tillbaka i alla fall ;)

default.asp')
Ha de' ///Claes
Nygårdhs irrfärder i Fjällen


ps. ursäkta jag kunde bara inte låta bli... ds.
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips