hjälp mig flugfiska i keb-abisko

jambo!

Om två vekor skall jag och hustrun och fjällvandra kungsleden mellan abisko-keb
Nu överväger jag att ta flugspö med, för att få någon middags firre..

Finns det någon vänlig själ som kan svara på dessa frågor ?

- Fiske kort vad behövs? vad kostar de ? kan de köpas på fjällstationerna?

- tips om fina fiskevatten.

- Klarar jag mig utan vadare?

- tips om torrflugor ?

- Smarrigt recept på nyfångad öring/harr/röding, tillreds på trangia, ingredienserna bärs med=lätta

- övrigt att tänka på...

MVH; Jean Esselström
 

Aktuellt

”Allt började i Sarek”: Möt vår nya bloggare Claes Grundsten

Sveriges kanske mest kände naturfotograf berättar om sina drivkrafter, hur det är att arbeta som fotograf i dag och om kärleken till Sarek.

Ryggsäcken för långa fjällturer – testa deuters toppmodell Aircontact Pro

Aircontact Pro är byggd för ambitiösa vandringar med tung packning och varierad terräng. Slitstark, bekväm och genomtänkt in i minsta detalj. ...

Vinn bästsäljande Caldera 8 från Brooks!

Ta chansen att vinna höstens nya löparskor – lika perfekta för dagliga terrängpass som för ultramaraton.

Härlig låglandsvandring: 10 nya svenska leder att utforska

Varje år tillkommer vandringsleder runt om i landet – med nya vyer och äventyr. Här är tio favoriter utanför fjällvärlden!
fiske i Keb-abisko

hej!
Jag håller själv på att forska i fiskevatten i dom trakterna och tyvärr så är det i princip fiskeförbud överallt längs den sträckan av Kungsleden.
Du kan gå till Kiruna turistbyrå och ladda hem en fiskekarta över området.
Mvh
Jocke
 
Fiske kring Ales...

Stor Röding finns i sjön Apparjaure och i bäcken till Pieggaluopal(förbud). I en gryta efter en liten kanjon är det tidvis fullt med fisk. Ett annat ställe med grov röding är Luoktekjaure med tillhörande vattendrag nordväst om Tjäktjastugan. Endast röding finns i detta område pga naturligt utbredningsområde.
Skitfiske!
 
Info sök

Tjena, hugger tråde eftersom att den inte svarats på på ett tag.
Ska upp och vara funktionär på Fjällräven Classic och har en dag över i Abisko och tänkte om man skulle ta med sig spöt upp.
Har spanat lite på fiske kartan och enligt den rinner det tre mindre vatten ca 2 km rakt söder om fjällstationen, nån som har nån koll på dem? Svårt att bedömma storlek på dem från kartan.

Mvh Tomas
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips