Blir man fuktig av svett under typ galondamasker märker man nog ingen större skillnad mot att använda damasker i goretex. Att öppna upp och ventilera luftar troligen bort hundra gånger mer fukt än vad som kan passera genom membranet.
Min erfarenhet av gore-tex och andra membran som ska vara vattentäta är att jag inte märker någon egentlig skillnad mot heltäta regnkläder vid lite intensivare aktivitet där jag blir fuktig eller svettas. Men om jag rör på mig så lite att jag mest bara blir varm utan att direkt svettas, kanske en rask promenad utan någon packning, håller jag mig svalare och det finns mer marginal till att jag blir lite fuktig om jag har en goretexjacka t.ex. Men att öppna upp ventilation - blixtlåset i jackan eller öppningar under armarna - är det mest effektiva helt klart.
edit: Jag tror passformen på gaiters kan spela roll. Sitter de tajt blir det ingen luftcirkulation hur man än gör. Rör sig damaskerna något på vaden, aldrig så lite, så blir det en viss pumpverkan.