Hjälp en nybörjare. Cykelköp

Hej

är inte specielt aktiv med minna inlägg här, men följer forumet och vet att de finns en hel del kunskap.
De är så att jag tänkte köpa min första landsvägshoj, har letat en tid nu och börjar känna att jag måste bestämma mig innan sesången är över.

I dagsläget har jag väll tre val som de står mellan.
De första är en Cannondale caad8 för 13000:- med shimano 105 komponenter

Som nummer två så har jag en Univega Via Modena Pro med blandade komponenter men till största delen Ultegra utröstad, märket är för mig okänt, men priset på 13000:- känns bra.

Som nummer tre så funderar jag på att bygga en själv, med uteslutande ultegrakomponenter, en ram från Principia Ellipse och fälgar från Mavic 2011 Cosmic Elite, plus diverse andra småsaker som behövs så landar prislappen på strax över 15000:- vilket är nära mitt tak

Så vad säger profsen vad är de klokaste valet eller har ni något annat tipps.
 
Ramstorlek

och hjul har stor betydelse. Tror att du måste provcykla själv för att få en uppfattning. Har du googlat på respektive modell efter omdömen?

Thure
 

Aktuellt

”Allt började i Sarek”: Möt vår nya bloggare Claes Grundsten

Sveriges kanske mest kände naturfotograf berättar om sina drivkrafter, hur det är att arbeta som fotograf i dag och om kärleken till Sarek.

Ryggsäcken för långa fjällturer – testa deuters toppmodell Aircontact Pro

Aircontact Pro är byggd för ambitiösa vandringar med tung packning och varierad terräng. Slitstark, bekväm och genomtänkt in i minsta detalj. ...

Vinn bästsäljande Caldera 8 från Brooks!

Ta chansen att vinna höstens nya löparskor – lika perfekta för dagliga terrängpass som för ultramaraton.

Härlig låglandsvandring: 10 nya svenska leder att utforska

Varje år tillkommer vandringsleder runt om i landet – med nya vyer och äventyr. Här är tio favoriter utanför fjällvärlden!
Ja dom två översta alternativen har jag provcycklat, och de känns bra vet inte riktigt vad jag ska kolla efter men jag tycker att jag siter bra och växlarna funkar som dom ska. De tredje alternativet har jag av förklarliga själ inte provat.
 
På en landsvägshoj tycker jag att sittgeometrin är viktigast, mest sitter man upp om man inte hårdkör och det måste vara bekvämt i båda lägena. Avser man ha med sig mer än en sadelväska gäller det att ha plats till både fötter och väska. Det duger inte att tro, man bör veta och det blir betydligt enklare med gaffeländar med skruvhål från början. Detsamma om man anser sig behöva skärmar.
Ofta behöver man en lite längre bakgaffen än vad en standardracer har om man skall få plats med både hälar och väska med tyngdpunkten framför bakaxeln.
105 är ett utprovat och väl fungerande system, har det själv på ett par cyklar.
Men viktigast av allt är en sadel du trivs med. Ni skall tillbringa många timmar ihop.
Begränsa valen till det du kan se färdigt är ett grundtipps.
go tur
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips