Hilleberg Allak - någon som testat det??

Har precis köpt ett Allak. Har haft kupoltält tidigare men inte nåt HB. Paddlar så jag vill gärna ha ett självstagande!
Hade först tänkt köpa ett Staika men Allak är ju lite lättare å ngt mindre packvolym! Vikt 2,9kg mot Staikas 3,7kg!
Snyggt (köpte rött) lätt sätta upp å ta ner!
Jag kan återkomma om ett par veckor när jag använt det mer! Men du kan ju lästa om Staika här på Utsidan å Allak är ju en lättviktversion av det tältet om jag förstått rätt!

/Janne
 

Lästips

Paddla i sommar: Tips och inspiration från Utsidans medlemmar

Utsidans redaktion tipsar om fem bloggar och forumtrådar som får oss att längta efter att färdas fram på vattenytan.

Stabil sikt för skarpa naturupplevelser – Nikons nya kikare lyfter blicken

STABILIZED S ger stadig bild i varje ögonblick. Skarp optik, låg vikt och lång batteritid gör dig redo att se mer.

De liftar och ploggar igenom Europa: ”Alla hjälpsamma får oss att orka”

Utsidan mötte upp Michaela och Jiří Dolan under deras Stockholmsbesök, och plockade skräp på ett lite annorlunda sätt – från kajak.

Vinn skor och startplatser till Merrell Göteborg Trailrun för två!

Delta i Göteborgs stora trailfest den 6 september! Nu har du chansen att vinna både startplatser och nya MTL ADAPT från Merrell åt dig och en vän.
Man tackar!!! Låter ju som om du hitintills är nöjd. Står dock ibegrepp att inhandla det ganska snart. Misstänker att HB inte chansat på några obeprövade detaljer i det nya tältet så ett köp känns rätt tryggt.
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips