Helsa Rediviva, en paddelbar segelkanot

Helsa Rediviva

En paddelbar segelkanot är något mer än bara paddelkajak. Kanske är det den mångsidigaste båten för långfärd i öppna vatten. För hundra år sedan gjordes många fina långfärder i våra vatten med liknande kanoter. Kanske dags att ta upp kombinationen segling och paddling igen. Med de material och byggmetoder som står till vårt förfogande idag kan vi skapa mycket sjödugligare och effektivare båtar än för mer än hundra år sedan.

http://sassdesign.net/Helsa Rediviva 50-50 eng pdf.pdf


Jonathan Seagull
 
Den modellen har jag aldrig sett innan, men den verkar mycket trevlig.
På senaste tiden har jag dock intresserat mig mycket för segelkanoter, C-kanoten verkar vara en underbar liten farkost som bjuder på många möjligheter. Både sportsegling, hajk/långfärd och kunna komma in i grunda små vikar genom att dra upp centerbordet. Det enda som jag skulle önska av den är att den ska ha centerbord som fälls upp akterut, dvs att kölen/centerbordet slår upp bakåt om man kör på en sten eller dylikt. Jag har än så länge bara sett modeller där centerbordet fälls upp framåt, vilket kan leda till stora skador på båten vid grundstötning.

Jag seglar just nu en gammal askeladden kombinationsbåt med centerbord som fälls upp akterut, det är ultimat för mig som seglar i steniga insjöar. Den är dock ingen snabbseglare….
 

Lästips

Vinn skor och startplatser till Merrell Göteborg Trailrun för två!

Delta i Göteborgs stora trailfest den 6 september! Nu har du chansen att vinna både startplatser och nya MTL ADAPT från Merrell åt dig och en vän.

Stabil sikt för skarpa naturupplevelser – Nikons nya kikare lyfter blicken

STABILIZED S ger stadig bild i varje ögonblick. Skarp optik, låg vikt och lång batteritid gör dig redo att se mer.

Prisade prylar: här är vinnarna av Scandinavian Outdoor Award

Bland de vinnande produkterna finns bland annat en slittålig lättviktsryggsäck och en designklassiker i rostfritt stål.

Tänk säkert i Sarek – fjällräddarens bästa råd

Sareks vackra natur lockar många. Men här är civilisationen långt borta. Utsidan har frågat fjällräddaren Mikael Oja om råd för en säker Sarektur.
DDet enda som jag skulle önska av den är att den ska ha centerbord som fälls upp akterut, dvs att kölen/centerbordet slår upp bakåt om man kör på en sten eller dylikt. Jag har än så länge bara sett modeller där centerbordet fälls upp framåt, vilket kan leda till stora skador på båten vid grundstötning.

Jag seglar just nu en gammal askeladden kombinationsbåt med centerbord som fälls upp akterut, det är ultimat för mig som seglar i steniga insjöar. Den är dock ingen snabbseglare….

Centerbordet på Helsa Rediviva fälls upp akteröver eller rättare sagt rullas upp vid en grundstötning. Har fungerat
perfekt under många år på många båtar. Det blir inga skador på båten.

JS
 
Klart spännande båt. Finns det exemplar som testas? Centerbordet verkar vettigt. se skiss och text en bit ned i beskrivningen som länkats i första inlägget. "The L-shaped centreboard has the advantages of both the
daggerboard and the centreboard, small opening slot in the bottom and still folding up when grounded."

Thure
 
(Moderna) Bufflehead är mycket hajpad "over there":

http://www.duckworksmagazine.com/08/designs/bufflehead/

"Yakaboo" är berömd sedan Fenger seglade omkring i den i Karibiska havet för 100 år sedan:

https://archive.org/details/aloneincaribbean00feng

Några bygger Yakaboo-kanoter idag:

http://yakaboo2.blogspot.se/
http://www.oocities.org/umalei/yakaboo.html

Intressant tråd på Wooden Boat:

http://forum.woodenboat.com/showthread.php?113043-Sailing-Expedition-50-50-Canoes

Segelkanotritningar 1880-1910:

http://freepages.genealogy.rootsweb.ancestry.com/~fassitt/canoe_mirror/decked_canoe_plans.html

Och glöm inte Sven Thorells (skaparen av kajaken "Åland") många segelkanoter för vilka det finns ritningar att köpa för en billig penning på Sjöhistoriska:

http://www.sjohistoriska.se/sv/Ford...7382E36362E3231322E313031:5247370312669966962

Fler bra resurser:

http://freepages.genealogy.rootsweb.ancestry.com/~fassitt/canoe_mirror/canoe_sailing.html

Iain Oughtred är den idag kanske främste båtdesignern av små öppna träbåtar och han har gjort flera segelkanoter:

http://www.duckworksmagazine.com/14/projects/macgregor/index.htm#.VWdK5jWsRz0
http://nisboats.com/oughtred/mainpages/catalogue.html

Mats
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips