Helagstoppar, vägval och tips mottages tacksamt

Jag tänkte bege mig till Helagsområdet i sommar (slutet av juli). Om vädret tillåter så skulle jag vilja gå upp på alla tre topparna där. Är det någon som har erfarenhet av det och vill dela med sig lite tips om vägval?

Jag vandrar in från nordväst, från Sylarna. Idén just nu är att slå upp tältet någonstans nordväst om helagsmassivet på kvällen. Sen nästa dag göra topparna, gå förbi helags fjällstation för att proviantera och sedan tillbaka till tältet.

Vilken väg är bäst?
Var finns det vattendrag som gör att man inte kommer förbi (väldigt svårt att avgöra sådant när man bara ser på kartan)?

Att kombinera in predikstolen på samma dag som helags, funkar det bra och vilket vägval är smart isåfall? Kan ju kanske vara lite mkt för en dag, men som det ser ut på kartan går det ju bra att ta ett beslut på det när man är på väg ner från Helags och sem tiden räcker till.

Är det bättre att gå hela vägen fram till helags fjällstation och tälta i det området? För att det tex är smidigare att gå upp från det hållet, eller lättare att hitta bra tältplats där?

Tacksam för alla tips!
 
Tälta vid Helags

Hej!

Jag har tältat ett par gånger i nedanför Helagsmassivet. Om man kommer från Sylarna går det upp en stig strax före Helags fjällstation,som leder upp mot glaciären. Om man följer den ett stycke finns bra tältmöjligheter. Långt ner är det inte så bra, så ha inte för bråttom att stanna utan gå en bra bit upp i sluttningen.

Tyvärr har jag inte varit upp på Helags, det har inte varit tillräckligt bra väder när jag varit där, men det vanligaste är väl att man följer brantaste sidan upp och går ner utmed den som är något mindre brant.

Hälsn. BrittMarie
 
Tack för svaret, BrittMarie !

Jag hittade också detta i en annan tråd här:
Nordbjörn (Björn Nordkvist):
"..... Grymt fina tältplatser finns halvvägs upp i den lilla "grytan" strax nedan Helagsglaciären. Här kan man ha sitt basläger och vid behov invänta finväder."

Så det verkar ju vara ett bra ställe att bo på.

/D
 
Att ta sig upp på Helag går säkert bra på båda kammarna runt glaciären. Jag har enbart använt mig av den norra. Att gå ner mot Predikstolen går också bra om man följer den kam som går rakt västerut.

HåkanF
 
Att ta sig upp på Helag går säkert bra på båda kammarna runt glaciären. Jag har enbart använt mig av den norra. Att gå ner mot Predikstolen går också bra om man följer den kam som går rakt västerut.

HåkanF

Båda kammarna fungerar bra, har gått upp den södra och ner den norra.

Christian
 
Jag hittade också detta i en annan tråd här:
Nordbjörn (Björn Nordkvist):
"..... Grymt fina tältplatser finns halvvägs upp i den lilla "grytan" strax nedan Helagsglaciären. Här kan man ha sitt basläger och vid behov invänta finväder."

Så det verkar ju vara ett bra ställe att bo på.
/D

Jo det är fint! Jag följde också södra kammen upp. Man får ta sej förbi renstängslet man ser på kartan, det finns en passage där man klättrar över.

//Björn
 

Aktuellt

Månadens fråga: Hösten är här – vad lockar mest?

Är hösten en tid för svampplockning runt knuten – eller lockar äventyren? Vi tar pulsen på Friluftssverige hösten 2025.

Upplev Halmstads kust: Vandra Prins Bertils stig

Leden som på 18 kilometer förenar stadspuls, rogivande natur och slående vyer över havet.

”I nivå med luften vid flerfiliga motorvägar”

Ny forskning visar att klätterskornas skosulor släpper ut riskfyllda kemikalier i luften när de nöts. Nu växer trycket på branschen att agera.

På två hjul genom Karelen: Grusvägar, bastur och möten för livet

Två irländska cyklister reser till finska Karelen för att utforska områdets “grå guld” – alla övergivna, slingrande grusvägar.

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips