Hela Grönland med Kite

trevlig you-tube film de har på siten! man blir sugen på kite.. går ju att ha för mycket, skidor, kajak, wakeboard etc..
 
Och detta får

vi reda på först nu.

Varför har det inte uppmärktsammts mer här i Sverige?

Ganska fantastiskt.

Thure
 

Anders M

Avstängd
thureb; sa:
Varför har det inte uppmärktsammts mer här i Sverige?
Jag läste en artikel för två år sedan inför expeditionen på http://www.thepoles.com. Där publicerades även flera artiklar under pågående expedition där man kunde följa äventyret. Sajten innehåller kul läsning och listar de flesta kommande och pågående arktiska och antarktiska expeditioner. Det är väl bara en promille av expeditionerna på thepoles.com som uppmärksammas i Sverige - dvs svenska expeditioner.

Jag har för mig att jag läste en blänkare på http://www.kitenation.se också för något år sedan.

Annars är Ramón Larramendi min favorit vad gäller vindburna expeditioner. Hans farkost liknar mest något från Kevin Costners "Waterworld" - fast på snö:

trineo_larramendi.jpg


Här finns en större bild. Med den farkosten har han åkt Grönland ett flertal gånger på längden och tvären. Förra året gjorde han den hittills snabbaste antarktiska expeditionen - 450 mil på 63 dagar.

[Ändrat av Anders M 2007-04-05 kl 18:39]
 

Aktuellt

På turskidor mellan stugor – ny bok guidar till svenska fjällen

I över 30 år har Oskar Karlin skidat mellan stugor i den svenska fjällvärlden. Nu har han samlat kunskaper, råd och tips i en 400 sidor tjock bok.

Ryggsäcken för långa fjällturer – testa deuters toppmodell Aircontact Pro

Aircontact Pro är byggd för ambitiösa vandringar med tung packning och varierad terräng. Slitstark, bekväm och genomtänkt in i minsta detalj. ...

Vinn ”Turskidåkning” av Oskar Karlin!

Med sin nya bok vill Oskar Karlin inspirera fler att upptäcka den svenska fjällvärlden på turskidor. Här har du chansen att vinna boken!

”När isen ligger i skärgården släpper jag allt”

I mitten av november lade sig de första skridskoisarna i Stockholm. Vi har pratat med Pamina Falck, kommunikationsansvarig på SSSK, om säsongstarten.

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips