Hårt väder förekommer!

"Vinden i Lapplandsfjällen nådde under natten som högst 23 m/s i medelvind i Stora sjöfallet. Högsta byvinden blev där 28 m/s, stormbyar alltså. Vinden har redan gett vika en del och avtar ytterligare under dagens lopp."

Värt att tänka på när man väljer tält.

Nu är du ute i ogjort väder. Excelfiler påverkas överhuvudtaget inte av vind.

//J
 

Aktuellt

Månadens fråga: Hösten är här – vad lockar mest?

Är hösten en tid för svampplockning runt knuten – eller lockar äventyren? Vi tar pulsen på Friluftssverige hösten 2025.

Upplev Halmstads kust: Vandra Prins Bertils stig

Leden som på 18 kilometer förenar stadspuls, rogivande natur och slående vyer över havet.

”I nivå med luften vid flerfiliga motorvägar”

Ny forskning visar att klätterskornas skosulor släpper ut riskfyllda kemikalier i luften när de nöts. Nu växer trycket på branschen att agera.

På två hjul genom Karelen: Grusvägar, bastur och möten för livet

Två irländska cyklister reser till finska Karelen för att utforska områdets “grå guld” – alla övergivna, slingrande grusvägar.

Intressant nog är det det lätta tältet som vinner över det tunga; det långa tunneltältet med stora fria tygytor som vinner över det tajta kupoltältet.

Det kanske mest handlar om att det finns en lägstanivå när det gäller tältval och -handhavande, och det är lätt att misstänka att den som fjällvandrar i jeans och t-shirt ännu har en del att lära.

Men de verkar ju rätt nöjda med sin tur, och det är ju trots allt det enda viktiga. :)
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips