Halvhöga kängor i trailrunnertyp?

Tjenare!
Suttit och funderat ett tag på nya vandringsskor och tittar då åt trailrunnerhållet. Använder idag ett par Merrell Gore-Tex kängor som på det stora hela är rätt trevliga. Däremot så har jag ju fått lära mig den hårda vägen att för eller senare blir alla skor blöta och när dom väl är blöta torkar dom fan aldrig.

Har därför kikat mycket på luftiga trailrunners som blir blöta direkt, men också bör torka lika fort. Men jag gillar ju stödet den halvhöga kängan ger mig så finns det nåt mellanting? Sett att typ Altra gör sin Lone Peak i halvhög. Skulle dock gärna hitta någonting i närheten av Malmö så man kan prova.

Tack på förhand!
 
Om du råkar ha cirka storlek 43 (US 9,5) så har Naturkompaniet en låg Lone Peak, så du kan ju beställa den till butik och testa storleken... Den mellanhöga modellen borde ju inte skilja i storlek. Det såg att vara fina skor!

Antar att du kör vattentät strumpa om det blir regn hela dagen? Gaiter är väl smart att ha tillgänglig också.
 
Om du råkar ha cirka storlek 43 (US 9,5) så har Naturkompaniet en låg Lone Peak, så du kan ju beställa den till butik och testa storleken... Den mellanhöga modellen borde ju inte skilja i storlek. Det såg att vara fina skor!

Antar att du kör vattentät strumpa om det blir regn hela dagen? Gaiter är väl smart att ha tillgänglig också.

Bra där! Har faktiskt inte tänkt på att prova låg modell o beställa hög. Har inte kört med vattentäta strumpor, kan leva med att vara blöt om fötterna några timmar. Däremot kan jag inte leva med att stoppa ner fötterna i stelfrusna kängor på morgonen :p
 
Inov8 roclite 325 kanske kan vara det du söker, har tyvärr ingen egen erfarenhet av dem.
Jag har kört med Icebug mist många år men har nyligen bytt till Altra lone peak 3.5, den låga modellen.. Supernöjd, väldigt små i storlekarna dock.
strl 45 fick jag köra på och brukar vanligtvis köra på 43-43,5.
 

Aktuellt

På turskidor mellan stugor – ny bok guidar till svenska fjällen

I över 30 år har Oskar Karlin skidat mellan stugor i den svenska fjällvärlden. Nu har han samlat kunskaper, råd och tips i en 400 sidor tjock bok.

Upplev Halmstads kust: Vandra Prins Bertils stig

Leden som på 18 kilometer förenar stadspuls, rogivande natur och slående vyer över havet.

Vinn ”Turskidåkning” av Oskar Karlin!

Med sin nya bok vill Oskar Karlin inspirera fler att upptäcka den svenska fjällvärlden på turskidor. Här har du chansen att vinna boken!

”När isen ligger i skärgården släpper jag allt”

I mitten av november lade sig de första skridskoisarna i Stockholm. Vi har pratat med Pamina Falck, kommunikationsansvarig på SSSK, om säsongstarten.

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips