Gummibåt ner för Råstoätno

Hej!
Vi är ett gäng som ska upp med gummibåt till Råstoätno och ta oss ner till Jårkastakka.
Är det någon som har en älvbeskrivning på sträckan ner till Lainioälven eller vet var jag kan få tag på en sådan? Har tidigare åkt lainioälven ner så vet hur det ser ut där iaf.

// Johan
 
Jag har en älvbeskrivning nånstans som jag kan maila när jag är hemma. Skicka ett mail till david[at]djb.se så jag får din mail.

Jag har paddlat hela Tavvaätno och Lainioälven ner till Kangos för några år sen. Vi funderade först på att paddla Råstoätno men blev avrådda och ser man på älvbeskrivningen så kommer ni nog få bära en del. Men försök gärna och berätta sen hur det gick. ;)
 

Lästips

Vinn skor och startplatser till Merrell Göteborg Trailrun för två!

Delta i Göteborgs stora trailfest den 6 september! Nu har du chansen att vinna både startplatser och nya MTL ADAPT från Merrell åt dig och en vän.

Stabil sikt för skarpa naturupplevelser – Nikons nya kikare lyfter blicken

STABILIZED S ger stadig bild i varje ögonblick. Skarp optik, låg vikt och lång batteritid gör dig redo att se mer.

Prisade prylar: här är vinnarna av Scandinavian Outdoor Award

Bland de vinnande produkterna finns bland annat en slittålig lättviktsryggsäck och en designklassiker i rostfritt stål.

Tänk säkert i Sarek – fjällräddarens bästa råd

Sareks vackra natur lockar många. Men här är civilisationen långt borta. Utsidan har frågat fjällräddaren Mikael Oja om råd för en säker Sarektur.

clindh

Forumvärd
Jag paddlade 2007, då var det hyfsat högt vatten så det gick över förväntan. Med lägre vatten blir det än mer mer trix, tågning och bärande. Paddelbeskrivning fick vi av dom vi hyrde båtarna av, den var mkt bra att ha - bra att veta om det är en II eller V man ger sig in i...

Finns några bilder i mitt album, men jag hade visst inte lagt upp så många här på Utsidan (jag borde skämmas :), här finns fler: http://www.flickr.com/photos/clindh/sets/72157613415845515/.

Kameran vart dock dränkt en dagsetapp innan vi kom till Laino... (Det finns dock lite bilder därifrån från tur vi gjorde 2005: http://www.flickr.com/photos/clindh/sets/72157613451983995/ & http://www.utsidan.se/albums/admin/view.htm?ID=2682)
 
Senast ändrad:
Har hört att Råstoätno ska vara lite trixigare än tavva, men ner kommer man alltid. ;) Ska hyra en gummibåt så får setill att den inte är alltför tung om man måste bära mycke.
 
Har vart på kanotguiden och tittat men stod inte så mycke.... Men snart får jag förhoppningsvis en älvbeskrivning.
 
Fungerade det bra med gummibåt på turen, tänkte med stenar osv?
Är på jakt efter farkost att färdas med just i det vattnet, önskemål är att kunna flyga upp med det..

Kollar nu mest på Bergans Ally, men verkar svårt att hitta begagnat, därför börjat fundera på gummibåt som alternativ?
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips