Guide till Skottland

Ramblers Association har både bra information om vandringar i Storbritannien och till guideböcker, kartor mm.
http://www.ramblers.org.uk/

Jag har vandrat en del i Skottland och England och delar gärna med mig från de erfarenheter jag har ... hör gärna av dig om du vill.

Lennart
 
Guideböker

Hej

Det finns en bok som heter 'The Munros'. Den handlar om alla Skottlands högsta berg och ger mycket bra info om leder mm. Det finns också guideböker till de flesta av Skottland's berg.

Guideböker för leder som 'West Highland Way' finns också.

Vet inte om man kan köpa de här böker i Sverige, men det går att beställa över nätet. På http://www.amazon.co.uk finns det mesta.
 
Lonely Planet har också en bok som heter Walking in Britain som täcker in vandringar i hela Storbritannien, inklusive Skottland. Jag har inte sett boken som är specialiserad på Skottland så jag vet inte om den är mer detaljerad än den brittiska varianten. Men om man går in i en lämplig bokhandel så kan man kanske stå och bläddra lite och bilda sig en uppfattning.
 

Aktuellt

Äventyraren Tim Marklowski – stora bedrifter och liten miljöpåverkan

Tim Marklowski vill utmana bilden av de stora outdoor-äventyren. Under 2025 gjorde han flera extrema turer – med minimala CO2-utsläpp.

Vinn två par handskar från Hestra!

Vi tävlar ut två härliga vinstpaket med två par handskar vardera: ett i juniorstorlek och ett par av Hestras populäraste skidhandske i vuxenstorlek.

Grattis Utsidan – en av Sveriges äldsta webbplatser har fyllt 30!

2025 fyllde Utsidan 30 år. I årets sista intervju pratar vi med grundaren Christer Lindh om hur sidan kom till, dess historia – och framtid. 9 kommentarer

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips