GPS nödvändigt?

En koll på kompassen hade nog också funkat.
Kanske det men det funger inte längre på hela jorden.

Jordens magnetfält håller på att vända och de sker inte samtidigt på hela jorden så på vissa delar som i södra Atlanten har de redan skett. Om ca1500 år ska de vara helt klart.

Magnetfältet blir också svagare under vändningen.

Det finns flera webbsidor om detta men här är några länkar:

http://www.alltomvetenskap.se/index.aspx?article=607

http://www.nyteknik.se/nyheter/it_telekom/allmant/article243016.ece

Det står att de tar 9000 år i Ny teknik men 1500 år har jag hört i radio.
 

Lästips

Vinn skor och startplatser till Merrell Göteborg Trailrun för två!

Delta i Göteborgs stora trailfest den 6 september! Nu har du chansen att vinna både startplatser och nya MTL ADAPT från Merrell åt dig och en vän.

Stabil sikt för skarpa naturupplevelser – Nikons nya kikare lyfter blicken

STABILIZED S ger stadig bild i varje ögonblick. Skarp optik, låg vikt och lång batteritid gör dig redo att se mer.

Prisade prylar: här är vinnarna av Scandinavian Outdoor Award

Bland de vinnande produkterna finns bland annat en slittålig lättviktsryggsäck och en designklassiker i rostfritt stål.

Tänk säkert i Sarek – fjällräddarens bästa råd

Sareks vackra natur lockar många. Men här är civilisationen långt borta. Utsidan har frågat fjällräddaren Mikael Oja om råd för en säker Sarektur.

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips