GPS-Klocka med blåtand från android?

Blir inte klok på all info på www...
Har nyligen börjat paddla och insåg snabbt att jag saknar en lättillgänglig gps.
Önskar en klocka som är kopplad till samsung S8 via blåtand. Enda jag vill se är en pil som pekar åt det håll jag satt destinationen på gps-appen i telefonen.
Finns denna funktion? Vilken klocka ska jag leta efter?
Klockan måste vara vattentät då vatten är blött...
 
Med t.ex. en Garmin Fenix kan du ju ställa in ett mål och få en pil som pekar ditåt. Samma funktion får du med en Garmin Foretrex, om du vill ha en renodlad GPS istället för en klocka.

Skickat från min J9210 via Tapatalk
 

Aktuellt

Härlig låglandsvandring: 10 nya svenska leder att utforska

Varje år tillkommer vandringsleder runt om i landet – med nya vyer och äventyr. Här är tio favoriter utanför fjällvärlden!

Ryggsäcken för långa fjällturer – testa deuters toppmodell Aircontact Pro

Aircontact Pro är byggd för ambitiösa vandringar med tung packning och varierad terräng. Slitstark, bekväm och genomtänkt in i minsta detalj. ...

Månadens fråga: Värmebölja under vandringen - hur gör du?

Hur tänker du om höga temperaturer väntar under din planerade långtur: genomför vandringen, planerar om – eller ställer in?

Helgelandskusten – Tio äventyr längs Norges dolda pärla

Helgelandskusten räknas till världens främsta destinationer för havskajak. Här är tio höjdpunkter för dig som vill utforska den norska kustskatten.
Garmin Foretrex verkar vara ett alternativ värt att titta närmare på.
Tack för det tipset.

Den funktionen jag söker verkar faktiskt inte finnas på någon android-klocka? GPS:en i telefonen är dugligt bra och har allt som behövs men är allt för besvärlig och ömtålig att hantera i regn, skog å vatten.
Att sätta en kurs på en app i telefonen som kan läsas via en pil på klockan vore väldigt smidigt. Önskvärt vore även avstånd till utsatt destination.
 
Wear OS har jag för dålig koll på, så det kan mycket väl vara så att det inte går att komma åt den funktionaliteten på en sådan. Men en Garminklocka kan göra det du vill via Bluetooth (Connect IQ som är Garmins appbutik har ett mycket bra utbud).

Jag har en äldre Foretrex (401) och för navigation och spårning utan krav på kartstöd tycker jag att den är perfekt.

Skickat från min J9210 via Tapatalk
 
Om någon undrar hur den slutgiltiga lösningen blev så hittade jag inget så som jag ville ha det.
Dock fick jag tag på en billig (200kr) Garmin forerunner 305. Den har alla funktioner som jag ville ha + pulsmätning.
Enda som saknas är blåtand...
 
Många moderna GPS-klockor och inte bara Garmin har blåtand för kommunikation till Garmin Connect via android padda eller telefon. Finns en del såna klockor till salu begagnat. Funktionaliteten du efterfrågar är intressant.

Vore kul om någon kan spinna vidare på detta i tråden.
Man kan vet jag skicka över rutter till åtminstone en del GPS-klockor och få anvisningar när man skall svänga i vägkorsningar. där står det i diskussionstråden under " if you produce the course on garmin connect and sync it to the watch , it should now include turn by turn information"

Thure

 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips