GPS i bilen?

Bättre ?

Kör med Vistan på instrumenthållaren och får mellan 5 och 8 meters noggranhet. Blir den bättre med denna antenn ?
 
Bättre och bättre

Mottagningen blir såklart bättre, noggrannheten kan du inte påverka i egentlig mening. Men med en antenn på taket så kan du ju möjligen få in fler satelliter, och framför allt säkrare signalstyrka.


/Janne
 
Placeringen då?

Jag har inte provat, men den största finessen med extern antenn måste väl vara att man kan placera GPSn där den är lättast att ha att göra med?
Långt fram i rutan är ju inte alltid så praktiskt, när det gäller sikt och åtkomlighet.

Anders
 
Trafiksäkert

Jo antingen klämmer jag fast den mot rutan vid fönsterstolpen eller så sätter jag den i hållaren för min mobil (passar faktiskt bra).
 

Aktuellt

Äventyraren Tim Marklowski – stora bedrifter och liten miljöpåverkan

Tim Marklowski vill utmana bilden av de stora outdoor-äventyren. Under 2025 gjorde han flera extrema turer – med minimala CO2-utsläpp.

Vinn två par handskar från Hestra!

Vi tävlar ut två härliga vinstpaket med två par handskar vardera: ett i juniorstorlek och ett par av Hestras populäraste skidhandske i vuxenstorlek.

Grattis Utsidan – en av Sveriges äldsta webbplatser har fyllt 30!

2025 fyllde Utsidan 30 år. I årets sista intervju pratar vi med grundaren Christer Lindh om hur sidan kom till, dess historia – och framtid. 10 kommentarer
En mobilmagnet och tillhörande platta att limma bak på GPS:en finns i din "mobiltelefontillbehörsaffär" eller på Clas Ohlson. Funkar bra!
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips