Göra om tält till vintertält?

Hej!

Jag är idag ägare av ett Fjällräven Akka 3 ca. 7 år gammalt. I framtiden är jag inne på att köpa ett nytt 3 säsongstält, men just nu är jag inne på att använda mitt Akka tält på den kommande vinterturen i April uppe på Kungsleden.

Min fråga är.. Är det möjligt att sy på egna stormmattor på tältet? Och skulle ni då rekommendera mig att ta med mig Akka tältet, som är ett 3-säsongstält, upp till Fjällen i April?

Mvh,
Måns Lindeberg
 
Man kan ju gräva ned tältet en bit också och lägga lite snövallar runt om.
Det är inte extremt nödvändigt med stormattor , speciellt om innertältet är tätvävd nylon och inte myggnät.

I kombo med lite nedgrävt tält är det samma sak.
 
Månadens produkt: Trangia Nest
De nya tallrikarna, skålarna och muggarna packas smidigt och kompakt ihop med Trangias klassiska kök. Ta chansen att vinna och testa serien!
Vågar jag?

Är det klokt av mig att ge mig ut med ett 3-säsongs Fjällräven Akka? Har aldrig tidigare tältat vintertid med detta tält, och har dessutom inte haft möjligheten under denna vinter (än så länge) pga bruten fotled i december.
 
Ja för fan , jag tror jag sett ett sånt live och det lär stå pall.
Vet inte exakt så men söker du på tältet Fjällräven Akka 3 på google ser du massa vintercampingbilder.

Snömattor och dubbla tältbågar är väl bra men det är i extrema snödrev i pudersnö på isig terräng som det blir nödvändnigt - du lär få fler svar här.
 
Tror också att det går fint att använda detta tält. Skulle strunta i att sätta fast snömattor utan använda det som det är. Var som vanlig noga med tältplatsvalet och spänn ut ordentlig. Ska du vara i djupare snö kan det vara bra att köpa eller bygga egna snöpinnar för att förankra tältet ordentlig.
 
Hillebergs Black Label tält (deras mest tåliga) har inte stormmattor så det är inget mått på om det är ett vintertält eller ej. Vintertält har oftast:

-Tältduk som går ända ner till marken
-Ventilation i övre delen av tältet
-Möjlighet att stänga ventilationsventiler för att blockera snödrev
-Möjlighet att stänga meshväven i innertältet med ett tätare tyg
-Tjockare väv
-Allmänt stabilare konstuktion

Sen klarar man sig säkert långt med ett bra tresässongstält i lite skyddat läge även på vintern.
 

Aktuellt

Paddling i Muminfamiljens farvatten

Paddling i Muminfamiljens farvatten
Pellinge övärld och ön Klovharun inspirerade Tove Jansson. Förra sommaren paddlade Henrik Witt äntligen dit i kajak.

Mer natur på kortare tid – därför väljer allt fler speed hiking

Mer natur på kortare tid – därför väljer allt fler speed hiking

”Vandra med hund” – ny bok vägleder till lyckade turer med fyrfota sällskap

”Vandra med hund” – ny bok vägleder till lyckade turer med fyrfota sällskap
För Karin Strandberg och Karin Wallén är det självklart att hunden ska med på vandringen. Nu har de samlat sina kunskaper i en handbok!

Vandra med lättare steg – 5 nya plagg och prylar med låg vikt

Vandra med lättare steg – 5 nya plagg och prylar med låg vikt
Inför vår- och sommarsäsongen lanserar flera svenska varumärken nyheter med låg vikt. Utsidans redaktion listar fem favoriter!
Tältar du i grävd tältgrop och bygger en lämur av det du tar upp lär du inte få in så mycket snö, glöm inte snöborsten och gör snöpinnar av plywood.
Min och maxtermometer kan ge dig krydda till skildringen.

go tur
 
Kungsleden har ju stugor som backup.

Prova hemma och sov ett par nätter som träning.

Att hålla sig torr är knepet. Typ nagelborste för att få bort snö när du går in i tältet är bra.

Thue
 

Lästips

Upptäck

Alltid
gratis!
Bli medlem!

Var med i Sveriges största outdoor-community och få Månadens Utsidan.