Gjendesheimen runt via Glittertind och/eller Galdhöpiggen

Tack för alla bra svar! Då känner vi oss lite säkrare i vad vi kan och bör göra. Vi satsar nog på Glittertind eftersom det känns mest "på vägen".

Är det någon som vet hur fisket är och vad som gäller för fiskekort och dylikt?

Är ingen storfiskare men har ett spinnspö med lite spinnare som jag i så fall tänkte ta med. Alltså inga vadare och inget flugfiske.

Antar att det finns en hyfsat karta att köpa i Gjendesheimen om så skulle vara behovet också?

Tack igen!
 
Jag och en kompis hade tänkt gå den sträckan förra året, men märkte att det tog väldigt lång tid mellan gjendesheimen och glitterheim så vi fick faktiskt slå upp tältet en bra bit ifrån.
Dock hade det varit ganska dåligt väder då och några broar hade rasat vilket gjorde det extra svårframkomligt
 

Lästips

Paddla i sommar: Tips och inspiration från Utsidans medlemmar

Utsidans redaktion tipsar om fem bloggar och forumtrådar som får oss att längta efter att färdas fram på vattenytan.

Stabil sikt för skarpa naturupplevelser – Nikons nya kikare lyfter blicken

STABILIZED S ger stadig bild i varje ögonblick. Skarp optik, låg vikt och lång batteritid gör dig redo att se mer.

De liftar och ploggar igenom Europa: ”Alla hjälpsamma får oss att orka”

Utsidan mötte upp Michaela och Jiří Dolan under deras Stockholmsbesök, och plockade skräp på ett lite annorlunda sätt – från kajak.

Vinn skor och startplatser till Merrell Göteborg Trailrun för två!

Delta i Göteborgs stora trailfest den 6 september! Nu har du chansen att vinna både startplatser och nya MTL ADAPT från Merrell åt dig och en vän.
Fjellvandring På tur i bergen

Hei !
Min erfaring fra et langt "vandrerliv" er at nordmenn som går i fjellet om sommeren, gjerne sammen med barna sine, som regel overnatter på betjente hytter. Derfor trenger de ikke å ha med telt, sovepose og proviant.
Når jeg går i Lappland har jeg også med mer utstyr og mat etc. enn det jeg har med på tur i Norge selv om det er lettere å proviantere og finne "stugor" å overnatte i på f.eks Kungsleden og Padjelantaleden enn i Norge
Det har vel noe med det å gjøre at man føler seg litt mer "ensom" i et annet land enn i sitt eget og derfor "safer" litt mht utstyr etc.
Brage
 
Jotunheimen

Hei Markus !
Jeg vil foreslå at du dag 1 tar første båt fra Gjendesheim inn til Gjendebu og går så langt du rekker i retning Leirvassbu.
Dag 2 kan du gå tur/retur til Galdhøpiggen med lett pakning.(Bare mat og regn/vindtøy)
Dag 3 kan du gå over Skautflya til Glitterheim. Dag 4 tilbake fra Glitterheim til Gjendesheim
Et alternativ for dag 3 og 4 kan være:
Dag 3 til Olavsbu og dag 4 til Gjendebu og båt til Gjendesheim
God tur !!
Brage
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips