Garmin Inreach Explorer+

Hej alla,

Har införskaffat en Explorer+ för sommarens vandring, men upplever den förladdade Topo kartan från Delorme som relativt undermålig. Skulle vilja höra med er om det finns ngn möjlighet att byta karta i enheten?

Har sökt på nätet men inte hittat ngn info om detta, så hoppas att det finns ngt geni här som kan hjälpa mig ;)

Med vänlig hälsning,
 
Finns fler kartor

Om du inte redan har gjort det kan du lägga till bättre kartor från Inreachsidan. Logga in på ditt konto på webben, välj karta och därefter hämta fler kartor.

Om jag har förstått saker rätt jobbar Garmin på en lösning för att kunna använda t ex Garmins kartor via appen. Att lägga in andra kartor i Inreach verkar dock inte kunna hända alls av lite olika skäl.

/Brink
 

Aktuellt

”Allt började i Sarek”: Möt vår nya bloggare Claes Grundsten

Sveriges kanske mest kände naturfotograf berättar om sina drivkrafter, hur det är att arbeta som fotograf i dag och om kärleken till Sarek.

Ryggsäcken för långa fjällturer – testa deuters toppmodell Aircontact Pro

Aircontact Pro är byggd för ambitiösa vandringar med tung packning och varierad terräng. Slitstark, bekväm och genomtänkt in i minsta detalj. ...

Vinn bästsäljande Caldera 8 från Brooks!

Ta chansen att vinna höstens nya löparskor – lika perfekta för dagliga terrängpass som för ultramaraton.

Härlig låglandsvandring: 10 nya svenska leder att utforska

Varje år tillkommer vandringsleder runt om i landet – med nya vyer och äventyr. Här är tio favoriter utanför fjällvärlden!
Kartor inReach

Dessvärre så finns ingenting i närheten av t.ex terrängkartan. Än så länge behövs en konventionell smartphone/GPS som komplement. Det blir nog till att invänta att Garmin kommer med en ny produkt som kan använda deras kartformat vilket är en trolig utveckling eftersom dom köpte inReach för ca 1 år sedan.
 
Dessvärre så finns ingenting i närheten av t.ex terrängkartan. Än så länge behövs en konventionell smartphone/GPS som komplement. Det blir nog till att invänta att Garmin kommer med en ny produkt som kan använda deras kartformat vilket är en trolig utveckling eftersom dom köpte inReach för ca 1 år sedan.

Ingen som har varit i kontakt med Svenska Garmin för närmare information om det här?
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips