Garmin har släppt en variant av Mapsource till Mac OS X!!

Garmin har släppt ett par ytterligare program till Mac OS X, ett är motsvarande till Mapsource som heter MapInstall och ett annat till Windows som krävs för att kunna konvertera kartor till Mac OS X. Programmet heter MapConverter och körs i Windows. Denna lösning har man gjort då Garmin-kartor som finns ute kan bara köras i Windows-miljön. Snart kommer Garmin-kartor som är kompatibla för Mac OS X.

MapInstall (Mac OS X)

http://www8.garmin.com/support/agree.jsp?id=3702


MapConverter (Windows)

http://www8.garmin.com/support/agree.jsp?id=3706

Garmins blogg förklarar de kort hur man ska gå tillvägasätt för att konvertera Garmin-kartor i Windows för att senare kunna köra i Mac-miljön.

http://garmin.blogs.com/my_weblog/2007/08/chets-corner-mo.html

Det finns även Communicator Plugins 2.20 till Mac och jag gissar de kan köras i Firefox och Safari. Tänk på att dessa program befinner sig i beta-stadiet så var uppmärksam!

Jonas
 
Fungerar! Så nu kan man hantera kartorna på GPS-en i alla fall.
Däremot verkar den inte hantera POI, spår eller rutter.

Men det kommer väl....
 

Aktuellt

Härlig låglandsvandring: 10 nya svenska leder att utforska

Varje år tillkommer vandringsleder runt om i landet – med nya vyer och äventyr. Här är tio favoriter utanför fjällvärlden!

Ryggsäcken för långa fjällturer – testa deuters toppmodell Aircontact Pro

Aircontact Pro är byggd för ambitiösa vandringar med tung packning och varierad terräng. Slitstark, bekväm och genomtänkt in i minsta detalj. ...

”Allt började i Sarek”: Möt vår nya bloggare Claes Grundsten

Sveriges kanske mest kände naturfotograf berättar om sina drivkrafter, hur det är att arbeta som fotograf i dag och om kärleken till Sarek.

Månadens fråga: Värmebölja under vandringen - hur gör du?

Hur tänker du om höga temperaturer väntar under din planerade långtur: genomför vandringen, planerar om – eller ställer in?
Får inte alla kartor att fungera!
Friluftskartan Pro går att konvertera och installer men är ej valbar i Mapinstall.

Alla andra kartor fungerar. Strange!
 
Det fungerar också för min del fast bara Metroguide 8 medan andra friluftskartorna fungerade ej. Jag har gamla, inte nya pro-versionen. Jag misstänker att de gamla kartorna är defekta, att det finns några defekta kartdelar i dem. Så därför fungerar det inte. Metroguide 8 är däremot felfri och därför fungerar det friktionsfritt.

MapInstall är ett enkelt program där man bara väljer kartor för att överföra till GPS:en. Övriga funktioner som finns i Mapsource finns ej i MapInstall. Jag gissar att dessa program, MapInstall och MapManager är ett slags övergående eftersom många kartor finns redan ute och dessutom bara till Windows. Jag har för mig att Garmin ska komma ut med Mapsource till Mac men att det dröjer eftersom de skriver om hela programmet. Det vore annars en usel affäridé att skapa bara dessa begränsade program eftersom det kostar mycket pengar och tid att skriva ett nytt program.
 
Får inte alla kartor att fungera!
Friluftskartan Pro går att konvertera och installer men är ej valbar i Mapinstall.

Alla andra kartor fungerar. Strange!

I used it successfully to transfer Friluftskartan Pro to my Mac! It is somewhat complicated -- first you unlock and install on the Garmin using windows. Then you export (I can't remember what the file name was, but it wasn't anything you would think would be the map files, but it was the only file in the list) using the mapconverter. Then you move the converted file over to mac and launch, and then you will have the map in RoadTrip.

Not exactly convenient, but better than nothing.
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips